NSZZ Solidarność


NSZZ "Solidarność" (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność") to największy ogólnopolski związek zawodowy. 

NSZZ "Solidarność" - powstanie

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał 17 września 1980 roku, by chronić prawa pracownicze. I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", podczas którego na przewodniczącego Związku wybrano Lecha Wałęsę, odbył się w dniach 5-10 września i 26 września-7 października 1980 roku. Związek Zawodowy "Solidarność" został zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie 10 listopada 1980 roku.

NSZZ "Solidarność" - nazwa

Nazwa "Solidarność" wywodzi się z haseł wypisywanych na murach strajkującej Stoczni Gdańskiej, Strajkowego Biuletynu Informacyjnego "Solidarność" oraz logo strajkujących, stworzonego przez Jerzego Janiszewskiego, studenta gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Pomysłodawcą wykorzystania słowa "Solidarność" jako nazwy związku był Karol Modzelewski, jeden z liderów opozycji.

Польща у світі асоціюється з незалежною профспілкою «Солідарність», але сьогодні ще й зі солідарністю щодо України; як та «Солідарність» була кінцем комунізму, так і українсько-польська солідарність може стати кінцем режиму Путіна, – сказав у четвер на з’їзді «Солідарності» посол України Андрій Дещиця.

- Gdy ja zapraszam gości na imieniny, a widzę, że jestem chory, to nie wywieszam o tym ogłoszenia na klatce schodowej, tylko do nich dzwonię - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. O tym, że minister odwołał spotkanie, dowiedział się z mediów. W resorcie twierdzą, że data była tylko "propozycją". - Atmosfera w oświacie nawet w czasie strajku nie była tak zła - komentują związkowcy.