Prawo i Sprawiedliwość w mijających dniach ogłosiło cztery pytania, które mają pojawić się na referendum 15 października. Pytania te, ze szczególnym naciskiem na trzecie, dotyczące migracji, opisywały i komentowały zagraniczne media. Brytyjski "Guardian" i hiszpański "El Pais" zaznaczyły, że choć Polska gości ponad milion uchodźców z Ukrainy, "przywódcy polityczni wyrażali sprzeciw wobec przyjmowania muzułmanów i osób z innych kultur, argumentując, że zagrażają oni tożsamości i bezpieczeństwu państwa". Politico zwróciło z kolei uwagę na to, w jaki sposób w spocie zapowiadającym trzecie pytanie ukazany został lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
W piątek, 11 sierpnia, Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?", trzecie, o którym poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki - "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". Czwarte pytanie referendalne zaprezentował w poniedziałek rano szef MON Mariusz Błaszczak i będzie ono brzmiało: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
Pytania referendalne PiS, ze szczególnym naciskiem na trzecie z pytań, opisywały i komentowały zagraniczne media.
Zagraniczne media o pytaniach referendalnych PiS
Portal Politico zauważył, że referendum ma zostać przeprowadzone w dniu wyborów parlamentarnych. Skoncentrował się na pytaniu, które w niedzielę przedstawił premier Mateusz Morawiecki, a które dotyczyło kwestii migracji. "Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość Morawickiego jest dobrze znane ze swojego ekstremalnie restrykcyjnego stanowiska wobec migracji z państw muzułmańskich i afrykańskich, akceptując jednocześnie uchodźców z krajów europejskich, takich jak Ukraina" - czytamy.
CZYTAJ WIĘCEJ. Unijny pakt migracyjny. 10 pytań i odpowiedzi >>>
Politico zaznaczyło, że "wideo [z udziałem - red.] Morawieckiego zarysowuje ponury scenariusz, gdyby do Polski wpuszczono więcej migrantów, pokazując ujęcia płonących samochodów, przemocy ulicznej i czarnoskórego mężczyzny liżącego nóż".
Pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" - ocenił portal - pośrednio wymierzone jest w lidera Platformy Obywatelskiej oraz byłego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który to "został krytycznie przedstawiony w materiale".
"Guardian": migracja i bezpieczeństwo głównymi tematami kampanii
Brytyjski "Guardian" ocenił, że przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Polsce "migracja i bezpieczeństwo będą głównymi tematami". "Rząd Morawieckiego od dawna sprzeciwia się planom Unii Europejskiej, by równomiernie rozdzielić migrantów między jej członków, dzieląc odpowiedzialność za ludzi, którzy przedostali się bez zezwolenia na terytorium Wspólnoty" - napisał dziennik, dodając, że porozumienie to zostało formalnie zatwierdzone przez ministrów spraw wewnętrznych UE mimo "sprzeciwu niektórych państw, w tym szczególnie Węgier i Polski".
CZYTAJ WIĘCEJ. Unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów >>>
"Guardian" podkreślił, że Polska udzieliła schronienia ponad milionowi Ukraińców, "którzy w większości są białymi chrześcijanami". "Przez lata - szczególnie w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku - przywódcy polityczni wyrażali sprzeciw wobec przyjmowania muzułmanów i osób z innych kultur, argumentując, że zagrażają oni tożsamości i bezpieczeństwu państwa" - czytamy.
Gazeta odnotowuje słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który pytał w Sejmie, czy "chcecie państwo, żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju". Dostrzega również, że Kaczyński "podkręca antyniemieckie nastroje, co jego partia wykorzystywała do wzmacniania elektoratu od czasów założenia w 2001 roku".
"Guardian" dodał, że "analitycy polityczni porównywali antyunijną retorykę polskiego przywódcy do sloganu: 'odzyskać kontrolę', który stosowali zwolennicy brexitu".
"Corriere della Sera": Giorgia Meloni nie pomogła
"Corriere della Sera" zaznaczył, że "PiS, na czele z Morawieckim, zawsze zajmowało odrębne stanowisko i odmawiało przyjmowania migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu wraz z innymi europejskimi partnerami".
CZYTAJ WIĘCEJ. Czy unijny pakiet migracyjny zawiera przymus relokacji? Korespondent TVN24 wyjaśnia >>>
Włoski dziennik zauważył, że na zmianę stanowiska przez polski rząd nie wpłynęła premier Włoch Giorgia Meloni, której ugrupowanie Bracia Włosi należy do tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Włochy są jednym z najbardziej obciążonych nielegalną migracją państw Unii Europejskiej.
"El Pais": pytania mają ukazać PO jako zagrożenie dla interesów Polski
Hiszpański "El Pais" - podobnie jak "Guardian" - zaznaczył, że "Polska gości ponad milion uchodźców z Ukrainy, którzy są głównie białymi chrześcijanami, jednak urzędnicy od dawna dają jasno do zrozumienia, że uważają muzułmanów oraz osoby z innych kultur za zagrożenie dla kulturowej tożsamości i bezpieczeństwa".
Gazeta przytoczyła pozostałe dwa pytania [artykuł powstał przed pojawieniem się poniedziałkowego pytania o zaporę na granicy - red.] dotyczące wieku emerytalnego oraz wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw.
"Pytania mają ukazać opozycyjną Platformę Obywatelską jako zagrożenie dla interesów Polaków" - ocenia dziennik, dodając, że poniedziałkowe wideo z udziałem Morawieckiego "jest wymierzone bezpośrednio w lidera PO, byłego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska".
Źródło: "El Pais", "Corriere della Sera", "Guardian", Politico
Źródło zdjęcia głównego: TVN24