Ten objaw przed 30-tką zwiększa ryzyko raka prostaty w późniejszym wieku

Źródło:
Independent, Guardian
Lekarze apelują ws. profilaktyki antynowotworowej
Lekarze apelują ws. profilaktyki antynowotworowejTVN24
wideo 2/3
Lekarze apelują ws. profilaktyki antynowotworowejTVN24

Badacze ustalili, że przybieranie na wadze przez mężczyzn w młodym wieku może skutkować rozwojem raka prostaty w późniejszym życiu. "Zapobieganie gwałtownemu wzrostowi masy ciała u młodych mężczyzn jest niezbędne w zapobieganiu rakowi prostaty" - wskazano.

Wyniki badania przedstawiono podczas poświęconego problemom otyłości europejskiego kongresu w Dublinie, odbywającego się w dniach 17-20 maja. Naukowcy przeanalizowali dane ponad 250 tys. mężczyzn pochodzących ze Szwecji i doszli do wniosku, że przybieranie na wadze w młodości może skutkować rozwojem raka prostaty i śmiercią z tego powodu.

ZOBACZ TEŻ: Cztery wczesne objawy raka jelita grubego. Naukowcy wskazali "sygnały alarmowe"

Rak prostaty. Otyłość czynnikiem ryzyka

- Jedyne dobrze znane czynniki ryzyka, takie jak starzenie się, przypadek choroby w rodzinie i niektóre czynniki genetyczne, nie są modyfikowalne, co sprawia, że kluczowym jest poznanie czynników ryzyka, na które ma się wpływ - podkreśliła dr Marisa da Silva ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund. Jej zespół postanowił przeanalizować dane mężczyzn zgromadzone w bazie Obesity and Disease Development Sweden (ODDS) w latach 1963-2014, u których co najmniej trzykrotnie sprawdzano wagę, gdy mieli od 17 do 60 lat. W momencie, gdy mężczyźni zgłosili się do udziału w badaniu, nie mieli raka prostaty.

Zespół dr da Silvy analizując te dane zauważył, że rak prostaty rozwinął się u ponad 23 tys. mężczyzn, z czego u prawie 5 tys. był przyczyną śmierci. Badacze ustalili, że mężczyźni, którzy przybierali na wadze rocznie co najmniej 0,5 kg w wieku 17-60 lat byli o 10 proc. bardziej narażeni na rozwój raka prostaty i o 29 proc. bardziej narażeni na śmierć z powodu tego nowotworu. Z kolei u mężczyzn, którzy przybierali na wadze co roku co najmniej 1 kg pomiędzy 17 a 29 rokiem życia, to ryzyko wynosiło odpowiednio 13 i 27 proc.

Dr da Silva zauważa, że dotychczasowe inne badania wskazywały, że ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty wiąże się podwyższone stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, który to zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu. - Jego poziom jest podwyższony u ludzi otyłych, a gwałtowny wzrost masy ciała może napędzać ten wzrost, a tym samym rozwój nowotworu - powiedziała.

Badacze stwierdzili więc, że zapobieganie przybieraniu na wadze w młodości może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. - Nie wiemy czy to kwestia samego przybierania na wadze, czy czasu, w którym stajemy się ciężsi. Jednak (...) zapobieganie gwałtownemu wzrostowi masy ciała u młodych mężczyzn jest niezbędne w zapobieganiu nowotworom prostaty - wskazała.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy: nadmierne spożycie cukru znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia aż 45 chorób

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Independent, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Jo Panuwat D/Shutterstock