W nowym badaniu naukowcy z Washington University School of Medicine (WUSM) szukali odpowiedzi na pytanie, jakie objawy są pierwszymi, które świadczą o rozwijającym się raku jelita grubego u ludzi młodych i tych w średnim wieku. Na podstawie analizy przypadków ponad pięciu tysięcy pacjentów poniżej 50. roku życia udało im się zidentyfikować cztery wczesne objawy tego nowotworu. Wyniki opublikowano w czwartek w czasopiśmie "Journal of the National Cancer Institute".
ZOBACZ TEŻ: Rak jelita grubego diagnozowany u coraz młodszych ludzi
Cztery wczesne objawy raka jelita grubego
Według badaczy wczesne objawy raka jelita grubego to: ból brzucha, krwawienie z odbytu, utrzymująca się biegunka oraz anemia. Wszyscy uczestnicy badania doświadczyli co najmniej jednego z tych symptomów nawet dwa lata przed otrzymaniem diagnozy od lekarza. Badacze oszacowali też, że ryzyko wystąpienia raka jelita grubego niemal podwajało się, jeśli pacjent odczuwał choć jeden z tych objawów. Przy dwóch było wyższe 3,5-krotnie, a przy trzech lub wszystkich czterech objawach - 6,5-krotnie.
Według naukowców, choć biegunka czy ból brzucha mogą być zupełnie normalnymi objawami, które od czasu do czasu zdarzają się wielu osobom, to jeśli trwają dłużej niż tydzień i nie mają żadnej uzasadnionej przyczyny, powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Współautorka badania, dr Cassandra Fritz zauważyła, że pacjenci często jednak lekceważą takie objawy. - Powtarzam pacjentom, że jeśli biegunka ustępuje szybko, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Ale jeśli widzisz, że trwa to przez tygodnie lub miesiąc, to może być coś, o czym trzeba porozmawiać z lekarzem - powiedziała. Według niej objawy te "powinny być sygnałem alarmowym".
ZOBACZ TEŻ: Rośnie liczba przypadków raka jelita grubego. Ministerstwo dodaje do listy leków refundowanych immunoterapię
Coraz częściej chorują młodzi
Badacze zwrócili uwagę, że szczególnie palącym problemem jest konieczność uświadamiania stosunkowo młodych ludzi i ich lekarzy, ponieważ rak jelita grubego diagnozowany jest w coraz młodszym wieku. - Wysyłamy jasny komunikat, że młodzi ludzie muszą sobie zdawać sprawę z tych objawów - podkreślił współautor badania prof. Yin Cao. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ang. American Cancer Society - ACS) w USA odsetek zachorowań wśród osób młodszych niż 55 lat wzrósł z 11 proc. w 1995 roku do 20 proc. w 2019 roku.
Według NBC News w Stanach kolonoskopia zalecana jest dopiero od 45. roku życia, co oznacza, że wiele osób może mieć symptomy nowotworu na długo przed diagnozą. W Polsce osoby między 50. a 65. rokiem życia mogą zgłaszać się na kolonoskopię bez skierowania. Osoby z grupy wiekowej 40-49 również mogą się zgłosić, jeśli miały w rodzinie osobę chorą na nowotwór.
Lekarze przypominają, że do diagnozy raka jelita grubego w znacznej liczbie przypadków dochodzi dopiero wtedy, gdy choroba zdążyła się już poważnie rozwinąć. Wczesne wykrycie raka jelita grubego jest kluczowe dla walki z chorobą i daje pacjentom lepsze rokowania, zanim nowotwór rozprzestrzeni się na inne narządy.
ZOBACZ TEŻ: Kolonoskopia zwiększa szanse uniknięcia raka i śmierci
Autorka/Autor: pb//az
Źródło: NBC News, Insider
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock