Świat

Putin: Rosja uczyni wszystko, co w jej mocy, by powstrzymać konflikt

Świat


Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył po spotkaniu z prezydentem Finlandii, że Rosja i Finlandia uczynią wszystko, co od nich zależne, aby powstrzymać konflikt zbrojny na Ukrainie, zainicjować dialog między jego stronami i udzielić pomocy humanitarnej.

Deklarację taką Putin złożył po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Prezydent Rosja podjął fińskiego przywódcę w swojej letniej rezydencji w Soczi. Rozmowy z Niinisto były pierwszym spotkaniem Putina z liderem jednego z państw Unii Europejskiej na terytorium Rosji od czasu zimowych igrzysk olimpijskich, które w lutym odbyły się w tym czarnomorskim kurorcie.

Sposoby uregulowania konfliktu na Ukrainie i konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla stosunków między Moskwą i Helsinkami były głównym tematem rozmów Putina z Niinisto. Ich szczegóły nie są znane. Wiadomo tylko, że w sobotę prezydent Finlandii uda się do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Finlandia nie chce być mediatorem

Przed odlotem do Soczi Niinisto oznajmił, że nie zamierza występować w charakterze mediatora w konflikcie ukraińskim; chciałby natomiast stworzyć kanał do kontaktów między Helsinkami i Moskwą. - Katastrofa na Ukrainie odbija się na nas wszystkich. Ma szersze konsekwencje, a nie tylko skutki lokalne. W wyniku tych wydarzeń ucierpiały tradycyjne stosunki. Z tego samego powodu zmiany nastąpiły w skali globalnej. Niektórzy mówią o nadejściu nowej zimnej wojny - oświadczył prezydent Finlandii na początku rozmów z Putinem. Po rozmowach Niinisto wyraził zaniepokojenie z powodu ochłodzenia stosunków między Rosją i Unią Europejską. Według niego strony zbliżyły się do bram zimnej wojny.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: