Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.
U nastolatka z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy. Dokładne źródło infekcji nie jest na ten moment znane. Jest to pierwszy przypadek transmisji wirusa na człowieka na terenie kraju - informuje Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego. CNN przypomina, że w 2014 roku w kraju odnotowano jeden przypadek zakażenia. Był on jednak związany z podróżą.
Jak opisuje NBC News, pierwsze objawy zakażenia pojawiły się u zainfekowanego nastolatka w sobotę 2 listopada. Obejmowały one zapalenie spojówek i kaszel. W ubiegłym tygodniu dziecko zostało przyjęte do szpitala w Vancouver z powodu ostrego zespołu niewydolności oddechowej. Wstępne testy wykazały, że jest ono zakażone ptasią grypą. We wtorek potwierdzono u niego infekcję.
Nastolatek z Kanady zakażony ptasią grypą
Na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zakażenia nastolatka. Dziecko nie miało kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi. Psy, koty i gady, z którymi miało kontakt, nie były nosicielami wirusa. - Dochodzenie jest w toku – przyznaje cytowana przez NBC News Bonnie Henry, odpowiedzialna za służbę zdrowia w regionie. Kobieta dodała, że nastolatek nie posiada chorób współistniejących, które mogłyby przyczynić się do rozwinięcia infekcji. Zgodnie z jej relacją w Kolumbii Brytyjskiej zidentyfikowano 26 ognisk choroby. Ta obecna jest jednak głównie wśród ptactwa. Wirusa nie wykryto wśród bydła mlecznego. Władze monitorują stan 40 osób, które miały kontakt z zakażonym nastolatkiem. Na ten moment nic nie wskazuje na to, by ktokolwiek z nich był chory.
Ptasia grypa powszechnie występuje wśród ptaków. Zdarza się też jednak, że infekcje odnotowuje się u ssaków, takich jak świnie, krowy, koty, psy, a także wśród ludzi. Człowiek może zakazić się wirusem poprzez bliski i bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Dotąd nie stwierdzono przeniesienia infekcji z człowieka na człowieka. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stawów czy zapalenie spojówek.
ZOBACZ TEŻ: Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina
Źródło: CNN, NBC News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock