Świat

Kadyrow gratuluje przyjacielowi Putina: Jesteś na liście sankcji!

Świat

InstagramOpracowana w Stanach Zjednoczonych aplikacja Instagram to ulubione narzędzie komunikowania się Ramzana Kadyrowa

"Dopóki są na świecie tacy nieobojętni ludzie, jak Chirurg, Rosja będzie wielkim Mocarstwem" - tymi słowami Ramzan Kadyrow pogratulował liderowi proputinowskiego gangu motocyklowego "Nocne Wilki" Aleksandrowi Zołdostanowowi umieszczenia go na liście osób objętych sankcjami przez Stany Zjednoczone. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w piątek Barack Obama. Na amerykańskiej liście znalazła się też Natalia Pokłońska, prokurator generalna Krymu.

"Jestem przekonany, że mój drogi przyjaciel, lider prawdziwych 'Nocnych Wilków' jest prawdziwym patriotą Wielkiej Rosji!!! Dlatego stale rodziło się pytanie, dlaczego pan Barack Obama nie wpisuje go na listę nieprzyjaciół USA, na co czeka? A może w celach prowokacyjnych ma zamiar wręczyć mu Medal Honoru albo Złoty Medal Kongresu? Dziś odetchnąłem z ulgą. Okazuje się, że to Chirurgowi nie grozi!" - napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym Instagram szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow.

"Rosja będzie Mocarstwem"

"Biurokracja departamentu stanu przeciągała po prostu procedurę przygotowania dokumentów o sankcjach. Na rosyjskie odznaczenia zasłużył ciężką pracą i wieczną jazdą pod wiatr po przestworzach Ojczyzny! Mój przyjaciel był, jest, i całym swoim życiem udowodnił, że zawsze będzie godnym synem naszej Ojczyzny! To człowiek, który wszystkie siły i możliwości oddaje naszej Ojczyźnie i nie chce dla siebie nic w zamian. To się nazywa prawdziwa miłość do Ojczyzny! Dopóki są na świecie tacy nieobojętni ludzie, jak Chirurg, Rosja będzie Wielkim Mocarstwem" napisał słynący z egzaltowanych wypowiedzi szef Republiki Czeczeńskiej.

"Sasza, z całego serca gratuluję Ci z okazji tej wyjątkowo miłej wiadomości! Nawet jeśli USA opublikują milion list, ani ty, ani ja nie zmienimy naszych poglądów na temat Krymu, Małorosji, a tym bardziej na temat Stanów Zjednoczonych!" - zakończył Kadyrow.

Przyjaciel Putina

Aleksandr Załdostanow jest wieloletnim przyjacielem Putina. To właśnie z nim kiedyś prezydent Rosji jeździł przez cztery godziny na motocyklu, podczas gdy Wiktor Janukowycz czekał na spotkanie. O "Nocnych Wilkach" było też głośno, gdy okazało się, że są na tajnej liście przestępczych organizacji sporządzonej przez policję w Finlandii. Przed aneksją Krymu członkowie gangu "ochraniali" budynki administracyjne w Sewastopolu przed "dywersantami z Euromajdanu".

W piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Dokument przewiduje gospodarczą blokadę Krymu, m.in. zakaz eksportu amerykańskich towarów, technologii i usług na terytorium półwyspu. Nowe sankcje dotyczą również osób fizycznych i prawnych, działających na Krymie. Obywatele Stanów Zjednoczonych mają od teraz całkowity zakaz prowadzenia z nimi jakichkolwiek interesów.

Pani prokurator na liście sankcji USA

Oprócz Aleksandra Zołdostanowa na liście osób objętych sankcjami znaleźli się m.in. Natalia Pokłońska - słynna prokurator generalna Krymu, rosyjski przedsiębiorca Konstantin Małofiejew oraz liderzy samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych w Donbasie. Ponadto sankcjami zostały objęte również fundacja Małafiejewa Marshall Captal Partners, ruch "Opłot" (Opoka), partia Noworosja oraz klub motocyklowy "Nocne Wilki".

Firmy i obywatele USA nie będą mogli kupować nieruchomości na Krymie i miejscowych firm ani ich finansować. Posiadane w USA aktywa osób, które Departament Skarbu USA zidentyfikuje jako prowadzące działalność na Krymie, zostaną zamrożone. Rozporządzenie wprowadza też zakaz wjazdu do USA osób, których dotyczą nowe ograniczenia.

Wezwanie Obamy

Obama ponownie wezwał Moskwę do "zaprzestania wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy oraz do realizacji swoich zobowiązań wynikających z porozumień osiągniętych w Mińsku". Zapowiedział też dalszą ścisłą współpracę z "naszymi partnerami w Europie i na całym świecie" w celu prowadzenia jednolitej polityki wobec Ukrainy i posunięć Rosji wobec tego państwa.

W liście skierowanym do Izby Reprezentantów i Senatu USA Obama podkreślił, że nowe posunięcia są odpowiedzią na "rosyjską okupację Krymu, regionu Ukrainy".

Kongres upoważnia prezydenta

W czwartek Obama podpisał uchwaloną przez Kongres ustawę upoważniającą go do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji w ślad za podobnym posunięciem UE. Ustawa Kongresu daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także upoważnia prezydenta do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia broni śmiercionośnej.

Autor: asz/tr / Źródło: newsru.com, meduza.io, vesti.ru, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Instagram