Próbowali przeprawić się przez Morze Śródziemne. Dziesiątki ofiar

Źródło:
PAP

Dwie łodzie z migrantami zatonęły u wybrzeży Tunezji. Zginęło 29 osób. Migranci z różnych krajów Afryki Subsaharyjskiej próbowali przeprawić się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformował w niedzielę Reuters, powołując się na tunezyjską straż przybrzeżną.

Reuters podaje też, że w ciągu ostatnich czterech dni pięć łodzi z migrantami zatonęło u wybrzeży tunezyjskiego miasta Safakis. Zginęło 9 osób, a 67 uważa się za zaginione. Wszystkie łodzie zmierzały do Włoch.

Tunezja przejęła od Libii rolę głównego punktu, z którego uciekający przed biedą i konfliktami w Afryce i na Bliskim Wschodzie migranci starają się dotrzeć do Europy w nadziei na lepsze życie. W ostatnich czterech dniach tunezyjska straż przybrzeżna zatrzymała około 80 łodzi zmierzających do Włoch i zatrzymała ponad 3 tysiące migrantów z różnych krajów - napisała agencja.

Wielu z nich stara się obecnie opuścić Tunezję po wypowiedziach prezydenta tego państwa Kaisa Saieda, skierowanych przeciwko nielegalnej migracji - zauważa agencja AFP.

Łódź z migrantami Anjo Kan / Shutterstock.com

W lutym prezydent Saied nakazał powzięcie "pilnych środków", mających na celu ograniczenie migracji, twierdząc, że nielegalna obecność w Tunezji migrantów z Afryki Subsaharyjskiej jest źródłem "przemocy i zbrodni" i częścią "przestępczego przedsięwzięcia" mającego na celu "zmianę struktury demograficznej" kraju.

Unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson określiła w marcu wcześniejsze komentarze Saieda dotyczące migrantów za "niepokojące", ale dodała, że Unia Europejska będzie dalej współpracowała z tym "kluczowym krajem" w celu zapobiegania nielegalnej migracji do Europy.

Później, po oburzeniu, jakie wywołały wypowiedzi prezydenta oraz skargach migrantów, że spowodowały one wzrost ataków przeciwko nim, Saied tłumaczył, że został źle zrozumiany i nazwał migrantów z Afryki Subsaharyjskiej "braćmi" Tunezyjczyków.

Nasila się migracja z Tunezji do Włoch

Według oficjalnych danych w 11-milionowej Tunezji żyje ponad 21 tysięcy osób pochodzących z krajów Afryki Subsaharyjskiej, a pobyt w tym kraju większości z nich nie jest uregulowany. Zgodnie z włoskimi statystykami, w 2022 r. ponad 32 tysiące migrantów, w tym 18 tysięcy Tunezyjczyków, przybyło do Włoch nielegalnie z Tunezji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znaleziono zwłoki mężczyzny przy granicy z Białorusią. Przy ciele był paszport młodego Afgańczyka

Według danych ONZ co najmniej 12 tysięcy migrantów, którzy dotarli w tym roku do Włoch, wyruszyło z Tunezji. Rok temu w analogicznym okresie było ich 1300. Europa musi się w najbliższym czasie liczyć z ogromną falą migrantów przybywających do jej wybrzeży z Afryki Północnej - powiedziała w piątek premier Włoch Giorgia Meloni. Wezwała ona Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kilka najbogatszych państw do niezwłocznego udzielenia Tunezji pomocy, by zapobiec upadkowi tego państwa - czytamy w komunikacie.

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anjo Kan / Shutterstock.com