Zamach na premiera Słowacji. "Okrutny", "niewyobrażalny" atak. Reakcje światowych przywódców

Źródło:
tvn24.pl, Dennikn.sk
Donald Tusk o postrzeleniu Roberta Fico
Donald Tusk o postrzeleniu Roberta FicoTVN24
wideo 2/23
Donald Tusk o postrzeleniu Roberta FicoTVN24

Premier Słowacji Robert Fico został wielokrotnie postrzelony. Po zamachu wyrazy wsparcia dla polityka, ale też oburzenie wyrażają politycy z wielu krajów. To między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  • Robert Fico został kilkukrotnie postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova na Słowacji
  • Do zamachu doszło, gdy Fico wyszedł do mieszkańców miasta
  • Słowacki minister obrony Robert Kaliniak po godzinie 20 przekazał, że premier walczy o życie
  • Ficę przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy
  • Zamachowiec został zatrzymany. Według mediów to 71-letni pisarz pracujący w firmie ochroniarskiej
  • Przywódcy z całego świata wyrażają skrajne oburzenie zamachem

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę po południu. Doszło do tego po spotkaniu słowackiego rządu w miejscowości Handlova. Strzelec jest w rękach policji.

Czaputova: jestem całkowicie zszokowana, potępiam atak z całą mocą

"Jestem całkowicie zszokowana dzisiejszym brutalnym atakiem na premiera Słowacji Roberta Ficę, który potępiam z całą mocą" - napisała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

"Życzę mu dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są również z jego rodziną i bliskimi" - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

"Zdecydowanie potępiam ten nikczemny atak" – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Takie akty przemocy nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie i podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro" - przekazała przewodnicząca KE. "Moje myśli są z premierem Ficą i jego rodziną" - dodała.

Doniesienia o postrzeleniu szefa słowackiego rządu były "szokujące" dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

"Wiadomość o tchórzliwym zamachu na słowackiego premiera Ficę jest dla mnie głębokim szokiem. W polityce europejskiej nie może być miejsca na przemoc" – napisał Scholz na platformie X.

Na dramatyczne wydarzenia zareagował także sekretarz generalny NATO Jen Stoltenberg. "Zszokowany i przerażony postrzeleniem premiera Roberta Ficy. Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są z Robertem Ficą, jego bliskimi i obywatelami Słowacji" - przekazał.

"Zszokowany" był także brytyjski premier Rishi Sunak. "Jestem zszokowany tą okropną wiadomością. Wszystkie nasze myśli są z premierem Ficą i jego rodziną" - napisał na platformie X.

"Byłem głęboko zszokowany haniebnym atakiem na mojego przyjaciela, premiera Roberta Ficy. Modlimy się o jego zdrowie i szybki powrót do zdrowia! Niech Bóg błogosławi jemu i jego krajowi!" - przekazał Viktor Orban, premier Węgier

"Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiedniego państwa partnerskiego. Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, w żadnej formie i w żadnej strefie. Mamy szczerą nadzieję na szybki powrót Roberta Ficy do zdrowia i wyrażamy nasze wsparcie narodowi słowackiemu" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Premier Szwecji Ulf Kristersson napisał: "Potępiam dzisiejszy brutalny atak na premiera Ficę, atak na nasze demokratyczne społeczeństwo. Moje myśli są z Robertem i jego rodziną".

Były premier Słowacji Igor Matovicz życzył premierowi szybkiego powrotu do zdrowia. - Robert Fico jest moim wieloletnim rywalem politycznym. Taka jest polityka. Jednak jako człowiek życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i głęboko potępiam wszelką przemoc. Pięści i kule niczego nie rozwiążą w polityce. Proszę, bądźmy ludźmi - powiedział w odpowiedzi na atak.

Przewodniczący partii Postępowa Słowacja (PS) Michal Szimeczka, napisał, że "absolutnie i zdecydowanie potępiamy przemoc i dzisiejsze postrzelenie premiera Roberta Ficy". "Mamy nadzieję, że nic mu się nie stanie. Jednocześnie wzywamy wszystkich polityków do powstrzymania się od wszelkich oświadczeń i działań, które mogą przyczynić się do eskalacji napięć" - oświadczył.

Premier Czech Petr Fiala oświadczył, że "wiadomość o postrzeleniu słowackiego premiera Roberta Ficy jest szokująca". "Życzę premierowi jak najszybszego powrotu do zdrowia. Przemoc nie może być tolerowana i nie może być dla niej miejsca w społeczeństwie" - napisał w mediach społecznościowych.

"Atak na Roberta Ficę jest jednoznacznie naganny, niezależnie od motywacji. Powinno to być dla nas przestrogą, jak daleko może doprowadzić pogłębianie się wrogości i agresji w społeczeństwie" - napisał z kolei na platformie X prezydent Czech Petr Pavel. 

Autorka/Autor:pp, tas/mrz, adso

Źródło: tvn24.pl, Dennikn.sk

Źródło zdjęcia głównego: Radovan Stoklasa/TASR via AP/EastNews, X