Prawy Sektor: Saszkę Białego zabito na rozkaz szefa MSW. "Zemścimy się"


To szef MSW Ukrainy zlecił zabójstwo Ołeksandra Muzyczki - uważają jego koledzy z nacjonalistycznego Prawego Sektora. - Była grupa operacyjna przysłana z Kijowa, która miała się nami zająć - twierdzą. - Tak im się spieszyło, że niektórzy działali bez masek na twarzach - dodają.

Ołeksandr Muzyczko, znany jako "Saszko Biały", został zastrzelony w nocy z poniedziałku na wtorek w Równem na zachodzie Ukrainy. MSW Ukrainy poinformowało, że 52-letni Muzyczko zmarł od ran postrzałowych, których doznał podczas zatrzymywania go przez wydział zwalczania przestępczości zorganizowanej i milicyjny oddział specjalny Sokił (Sokół).

Wiceminister spraw wewnętrznych Wołodymyr Jewdokimow przekazał na konferencji prasowej, że Muzyczko był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej. Podczas próby zatrzymania zaczął strzelać do funkcjonariuszy – poinformował.

"Grupa przysłana z Kijowa"

Odmiennego zdania są towarzysze Białego. - Tu działała grupa operacyjna. Wszystko wskazuje na to, że Alfa [specnaz SBU – red.]. Tak im się spieszyło, że niektórzy działali bez masek na twarzach. Ci miejscowi, wszyscy byli zamaskowani – powiedział świadek zdarzenia Hromadske TV.

I dodał: - To znaczy, że jeśli część ludzi nie była zamaskowana, to wskazuje na [Arsena, szefa MSW - red.] Awakowa. Była grupa operacyjna, przysłana z Kijowa, która miała się nami zająć – dodał członek Prawego Sektora

"Sasza chciał coś zjeść"

Według słów świadka, on i Muzyczko przyjechali do restauracji, bo "Sasza chciał coś zjeść i złożyć życzenia urodzinowe znajomemu". - Nagle przyjechały dwa auta osobowe i dwa duże jeepy. Mężczyźni, którzy z nich wyskoczyli, kazali nam wszystkim paść na ziemię. Każdy z nas oprócz Saszy wykonał ich polecenie - powiedział.

Według jego relacji, członkowie Prawego Sektora znaleźli Białego dopiero później, w porwanych ubraniach: - Najwyraźniej chcieli sprawdzić, czy miał na sobie kamizelkę kuloodporną. Trafili go w serce.

Według towarzysza zmarłego, zniknęło także trzech aktywistów Prawego Sektora i dwóch przypadkowych świadków. Przedstawiciele Prawego Sektora z obwodu rówieńskiego oświadczyli, że minister Awakow "odpowie" za śmierć Muzyczki.

- Zemścimy się na Arsenie Awakowie za śmierć naszego pobratymca, rozstrzelanie Saszki Białego. To zabójstwo na zlecenie ministra – powiedział koordynator Prawego Sektora w obwodzie rówieńskim, Roman Kowal.

Szef nacjonalistów

Muzyczko po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy tworzył w Równem struktury organizacji UNA-UNSO (Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona). W 1994 roku kierował oddziałem UNA-UNSO uczestniczącym w wojnie czeczeńskiej. Według mediów był nawet osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa.

Na Ukrainę Muzyczko powrócił w połowie lat 90. W 2003 roku skazano go na trzy lata więzienia za porwanie biznesmena.

W 2013 roku został koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy. Po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza w internecie zaczęły pojawiać się nagrania, na których Muzyczko trzymając broń grozi deputowanym rówieńskiej rady obwodowej oraz bije lokalnego prokuratora, zarzucając mu opieszałość w śledztwie w sprawie zabójstwa pewnej kobiety.

Twierdził, że rząd na niego poluje

Muzyczko groził też Awakowowi, który nazwał jego zachowanie "dywersją". - Chcą się ze mną bawić? Zniszczę każdego, kto po mnie przyjedzie! Awakowa także! Powieszę go za nogi na bramie MSW! – mówił.

Kilka dni przed śmiercią w udostępnionym w internecie nagraniu Muzyczko twierdził, że władze ukraińskie rozpoczęły na niego polowanie. - Chcą mnie fizycznie zlikwidować, albo porwać i wydać Rosji, żeby zwalić potem wszystko na rosyjskie służby specjalne – mówił.

Po obaleniu Janukowycza filmiki z Muzyczką były chętnie pokazywane w rosyjskiej telewizji jako ostrzeżenie przed „krwiożerczymi banderowcami”, którzy walczą przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy. „Saszką Białym” straszyły także media na Krymie przed referendum o przyłączeniu półwyspu do Rosji.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: Pravda.ru, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości