Polka wśród 100 kobiet roku 2023 według BBC

Źródło:
BBC, wysokieobcasy.pl
Puszcza Białowieska w jesiennej scenerii (październik 2022)
Puszcza Białowieska w jesiennej scenerii (październik 2022)TVN24
wideo 2/12
Puszcza Białowieska w jesiennej scenerii (październik 2022)TVN24

Dokumentalistka dźwiękowa Izabela Dłużyk znalazła się w zestawieniu 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata, opracowanym przez BBC. Brytyjski nadawca podkreśla, że jedyna Polka na liście jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn.

Autorzy listy 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet za rok 2023 zaznaczają, że niewidoma od urodzenia Polka zaczęła rozwijać "szczególną wrażliwość na śpiew ptaków" po tym, jak w wieku 12 lat otrzymała od bliskich magnetofon i uważa, że dzielenie się "całym dobrem, pięknem i ukojeniem", jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, jest przywilejem, "niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec".

ZOBACZ TEŻ: Ołena Zełenska na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika "Time"

Kim jest Izabela Dłużyk. Polka na liście 100 kobiet BBC

We wrześniu Izabela Dłużyk, na co dzień pracująca w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego, gościła w podcaście dokumentalnym stacji BBC Radio 4. Oprowadzając dziennikarkę Monicę Whitlock po Puszczy Białowieskiej opowiedziała między innymi o swojej pracy, ptakach i dźwiękach puszczy. - My, ludzie, bardziej skupiamy się na aspektach wizualnych. Przy obserwacji ptaków myślimy głównie o fotografii. Na przykład identyfikujemy gatunki na podstawie ich wyglądu, a nie dźwięków - oceniła. - Słuchanie czyni nas bardziej świadomymi - dodała.

Izabela DłużykArchiwum prywatne Izabeli Dłużyk

W audycji opowiedziała również, że zainteresowała się śpiewem ptaków, gdy miała "mniej więcej 10 lat". Usłyszała wówczas krótkie, kiepskiej jakości nagrania. - Pamiętam, że zaczęłam rozpoznawać na przykład gila lub wilgę złotą i około 20 lub może 30 innych ptaków. I po ponownym wysłuchaniu tych dźwięków, tylko po to, żeby je zapamiętać, coraz bardziej fascynowało mnie rozpoznawanie ptasich głosów - przypomniała.

ZOBACZ TEŻ: Ptaki z Zatoki San Francisco zaczęły inaczej śpiewać. Przez lockdown

Puszcza Białowieska była pierwszym miejscem, które chciała odwiedzić po zakupieniu profesjonalnego sprzętu do nagrywania. Jak przyznała, poruszanie się po puszczy "byłoby niemożliwe bez pomocy niektórych widzących osób". Dodała jednak, że zawsze może liczyć na pomoc mamy i cioci. - Zwykle towarzyszą mi w podróżach i pomagają poruszać się po wszystkich dziwnych miejscach, które czasami chcę odwiedzić - powiedziała.

- Różne źródła podają, że w Polsce jest około 400-450 gatunków ptaków, ale wiele z nich to rzadkości pojawiające się raz na jakiś czas. Regularnie można usłyszeć jakieś 200. I nieczęsto się zdarza, żebym któregoś z tych głosów nie potrafiła zidentyfikować - mówiła w wywiadzie, którego udzieliła "Wysokim Obcasom" w 2019 roku. Wspomniała w nim również, że na mikrofon udało jej się odłożyć, gdy kończyła studia na anglistyce. Wcześniej nagrywała głosy ptaków "na taniutki dyktafon i zwykły mikrofon od komputera". "Nigdy w życiu nie słyszałam niczego piękniejszego" - napisała w SMS-ie do koleżanki po odsłuchaniu pierwszego nagrania z profesjonalnego sprzętu.

Izabela DłużykArchiwum prywatne Izabeli Dłużyk

ZOBACZ TEŻ: Chcą zwiększyć obszar Puszczy Białowieskiej, w którym można ciąć. Aktywiści i naukowcy protestują

Lista BBC. Najbardziej inspirujące i wpływowe kobiety świata 2023

Poza dokumentalistką dźwiękową z Polski, BBC wyróżniło w swoim zestawieniu między innymi prawniczkę i byłą pierwszą damę USA Michelle Obamę, prawniczkę znaną z walki o prawa człowieka Amal Clooney, zdobywczynię Złotej Piłki Aitanę Bonmatí, ekspertkę ds. sztucznej inteligencji Timnit Gebru, działaczkę feministyczną i dziennikarkę Glorię Steinem, aktorkę i modelkę Americę Ferrerę oraz wizażystkę i przedsiębiorczynię działającą w branży kosmetycznej Hudę Kattan.

"W roku, w którym pierwsze strony gazet zdominowały ekstremalne upały, pożary, powodzie i inne klęski żywiołowe, na liście znalazły się także kobiety, które pracowały, by pomóc swoim społecznościom stawić czoła zmianom klimatycznym i podjąć działania mające na celu dostosowanie się do ich skutków" - podkreśla brytyjski publiczny nadawca.

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: BBC, wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne Izabeli Dłużyk