"Innowacyjne" rozwiązania w polityce migracyjnej UE. Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
TVN24, PAP
Maciej Sokołowski o zwrocie w polityce migracyjnej UE
Maciej Sokołowski o zwrocie w polityce migracyjnej UE TVN24
wideo 2/2
Maciej Sokołowski o zwrocie w polityce migracyjnej UE TVN24

To jeszcze nie są konkretne decyzje podjęte przez Unię, to wskazanie nowego kierunku, w którym polityka migracyjna Unii Europejskiej może pójść, sięgając po "innowacyjne" rozwiązania - przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. O "innowacyjnych" rozwiązaniach wspominali unijni przywódcy - wyjaśniamy, na czym miałyby one polegać.

Jednym z najważniejszych tematów czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej była kwestia migracji. Przywódcom udało się przyjąć jednomyślnie konkluzje w tej sprawie, a Rada Europejska wyraziła solidarność z Polską i innymi państwami, które doświadczają instrumentalizowania migracji.

"Rosja i Białoruś oraz żaden inny kraj nie mogą nadużywać naszych wartości, w tym prawa do azylu, i podważać naszych demokracji. Rada Europejska wyraża solidarność z Polską i państwami członkowskimi, które stoją w obliczu tych wyzwań. Wyjątkowe wyzwania wymagają odpowiednich środków" - czytamy w konkluzjach Rady Europejskiej.

Ursula von der Leyen i Charles Michel w czasie szczytu Rady EuropejskiejOLIVIER HOSLET/PAP/EPA

Zwrot w polityce migracyjnej UE

Ten "zwrot" w polityce migracyjnej Unii Europejskiej komentował na antenie TVN24 korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. - To jeszcze nie są konkretne decyzje podjęte przez Unię, to jest wskazanie nowego kierunku, w którym ta polityka migracyjna Unii Europejskiej może pójść, sięgając po "innowacyjne" rozwiązania - stwierdził.

O szukaniu "innowacyjnych dróg" przeciwdziałania nielegalnej migracji podczas szczytu wspominała szefowa KE Ursula von der Leyen. O jakie nowe rozwiązania chodzi? Wyjaśniamy.

CZYTAJ: Projekt rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030 opublikowany

1. Nowe ośrodki migracyjne poza UE

Komisja Europejska zbada możliwości otwierania poza granicami UE "ośrodków powrotowych", w których miałyby być umieszczane osoby, które nie mają prawa do pozostania w Unii. Jak podkreśliła von der Leyen, kwestią otwartą pozostaje to, jak długo ludzie będą mogli w nich pozostawać i co w przypadku, gdy ich powrót do kraju pochodzenia nie będzie możliwy.

Takie rozwiązanie testują obecnie Włochy, rządzone przez skrajnie prawicowy gabinet Giorgii Meloni. W środę do założonego przez nie ośrodka w Albanii przybyli pierwsi przybysze uratowani na Morzu Śródziemnym podczas próby przeprawy do Włoch.

2. Przyśpieszenie deportacji

Na szczycie stwierdzono, że deportacje migrantów z UE muszą być szybsze i że decyzje w sprawie ich wydalenia powinny zapadać częściej. Przywódcy zwrócili się do KE o przygotowanie propozycji, która skupi się na ułatwieniu, zwiększeniu i przyspieszeniu powrotów z Unii osób, które nie mają prawa do pobytu w jej granicach. KE ma skorzystać z wszystkich możliwych narzędzi, także dyplomacji, współpracy rozwojowej, handlu i polityki wizowej.

Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącej KE przyjrzy się w tym kontekście definicji "bezpiecznych krajów trzecich". Chodzi o państwa, do których można odsyłać osoby mające prawo do azylu. KE chce zarazem zbadać możliwości pomocy osobom, które na drodze do Europy utknęły w krajach tranzytowych.

3. Możliwość zawieszania przyjmowania wniosków azylowych

W konkluzjach Rady Europejskiej podkreślono, że Rosja i Białoruś oraz żaden inny kraj nie mogą nadużywać prawa do azylu. Wyrażano również solidarność z Polską i państwami członkowskimi, które stoją w obliczu wyzwań z tym związanych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, odnosząc się do polskiej strategii migracyjnej, która przewiduje czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu, podkreślała, że "w tej sytuacji chodzi o zdolność Unii do obrony przed atakiem hybrydowym". - Możemy tymczasowo i odpowiednio zawiesić system azylowy, aby odpowiedzieć na atak hybrydowy - akcentowała von der Leyen.

OGLĄDAJ TVN24 GO: Tusk: niektórzy się spodziewali, że dostanę pałką po głowie, a byłem miło zaskoczony

Plan KE ws. migracji

Krótko przed szczytem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen proponowała 10-punktowy plan działania ws. migracji. W jej ocenie kraje członkowskie powinny w pierwszej kolejności przyspieszyć wdrażanie uchwalonego już paktu migracyjnego. Miałby on pomóc państwom m.in. w skuteczniejszym zarządzaniu systemami rejestrowania i przyjmowania migrantów, a także procedurami azylowymi w przypadkach związanych z bezpieczeństwem oraz nadużyciami czy bezpodstawnymi roszczeniami, w tym na granicy.

Jeśli chodzi o zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie mogą stwarzać osoby przybywające do UE z Rosji, von der Leyen chce bardziej zharmonizowanego podejścia do wydawania wiz. Jednym z 10 punktów jej planu było też zachowanie i ochrona strefy Schengen, zapewniającej swobodę poruszania się po UE. Von der Leyen przypomniała, że przywracanie kontroli na granicach wewnętrznych w strefie Schengen powinno być uważane za ostateczność i stosowane proporcjonalne do skali zagrożeń.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER HOSLET/PAP/EPA