Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 26 sierpnia

Źródło:
PAP

Niger żąda wyjazdu ambasadora Francji. Hiszpańskie mistrzynie żądają dymisji prezesa związku piłkarskiego. Z kolei w Madagaskarze w wyniku paniki, jaka wybuchła na stadionie, zginęło 12 osób. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Znane wstępne przyczyny wykolejenia się pociągu w Zgierzu

Pociąg pasażerski TLK Chemik relacji Płock - Katowice wykoleił się w sobotę 19 sierpnia rano za przejazdem kolejowym na ulicy Twardej w Zgierzu (Łódzkie). Pociągiem podróżowało około 120 osób. Nikt nie został poszkodowany. Pasażerowie zostali wyprowadzeni z wagonów i na pobliskiej stacji czekali na komunikację zastępczą.

- Przyczyną wykolejenia się pociągu w Zgierzu mógł być błąd zwrotniczego - przekazał w piątek Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych dodając, że najprawdopodobniej źle ułożono drogę przebiegu pociągu przez stację.

2. Niger zażądał wyjazdu ambasadora Francji

"W obliczu odmowy ambasadora Francji w Niamey udzielenia odpowiedzi na zaproszenie na rozmowę z ministrem spraw zagranicznych oraz innych działań rządu francuskiego sprzecznych z interesami Nigru, władze zażądały wyjazdu Sylvaina Itte" - czytamy w komunikacie prasowym MSZ Nigru.

Pod koniec lipca nigerska junta wojskowa obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma, sojusznika państw zachodnich, kluczową postać w zwalczaniu dżihadystycznych sił w Sahelu. Generał Tchiani ogłosił się nowym przywódcą kraju.

3. Zatrzymania w związku z pożarami w Grecji

W Grecji w związku z pożarami zatrzymano dotąd 140 osób. 79 z nich "miało związek z podpaleniami" - poinformował rzecznik rządu w Atenach Pawlos Marinakis - podał w piątek portal BBC. W ciągu tygodnia od ubiegłego piątku w kraju wybuchło 517 pożarów. Pomiary satelitarne wskazują, że w największym pożarze na północnym wschodzie Grecji spłonęły 772 kilometry kwadratowe lasów.

Informując o podejrzanych przypadkach podpaleń, minister ds. kryzysu klimatycznego Wassilis Kikilias nazwał winnych podkładania ognia "kanaliami" i zapowiedział ściganie i karanie sprawców.

4. Mistrzynie świata żądają dymisji prezesa

Wszystkie reprezentantki Hiszpanii, które wywalczyły tegoroczne mistrzostwo świata i kilkadziesiąt innych piłkarek z tego kraju zdecydowanie domaga się odejścia prezesa Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) Luisa Rubialesa. W piątek zawodniczki oficjalnie zapowiedziały, że nie zagrają w drużynie narodowej, dopóki obecny szef związku pozostanie na stanowisku.

Skandal, do którego doszło podczas ceremonii medalowej na niedawno zakończonych mistrzostwach świata kobiet, odbija się coraz głośniejszym echem. Rubiales pocałował wówczas w usta jedną z hiszpańskich piłkarek, Jennifer Hermoso, co spotkało się z ogromną krytyką.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest hiszpańskich piłkarek

5. Tragedia na stadionie

12 osób zginęło, a 80 zostało rannych w wyniku paniki, jaka wybuchła na stadionie narodowym Madagaskaru w Antananarywie, gdzie miało się odbyć otwarcie Igrzysk Wysp Oceanu Indyjskiego.

Nie jest jasne, co spowodowało wybuch paniki wśród kibiców wchodzących na stadion. Jak poinformował premier kraju Christian Ntsay, spośród rannych 11 osób jest w stanie krytycznym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragedia na stadionie w Madagaskarze. Są ofiary śmiertelne

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP