Prezydent Francji Francois Hollande powiedział podczas corocznego wystąpienia poświęconego polityce zagranicznej, że Turcja powinna położyć większy nacisk na operacje wojskowe przeciw Państwu Islamskiemu (IS) i wznowić dialog z ugrupowaniami kurdyjskimi.
Podczas wystąpienia przed ambasadorami Francji Hollande podkreślił, że rozwiązaniem problemu IS jest udział w walce wszystkich regionalnych graczy. - Mam na myśli państwa Zatoki Perskiej i Iran. Myślę też o Turcji, która powinna być bardziej zaangażowana w walkę przeciw IS i wznowić dialog z Kurdami - dodał.
Ankarze zarzuca się, że wykorzystała swą rolę członka międzynarodowej koalicji walczącej z IS pod egidą USA jako zasłonę dymną, która ma ukryć ataki tureckich sił na Kurdów i powstrzymywanie ich ambicji terytorialnych i politycznych.
Wkrótce "kompleksowe" operacje
Hollande wezwał tureckie władze do podjęcia dialogu z Kurdami w dzień po wystąpieniu tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu, który poinformował, że Ankara i USA wkrótce rozpoczną "kompleksowe" operacje z powietrza w celu oczyszczenia z bojowników Państwa Islamskiego północnych terenów Syrii graniczących z Turcją. W poniedziałek Cavusoglu powiedział, że operacja wojskowa przeciwko bojownikom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Iraku Północnym i południowo-wschodniej Turcji, gdzie Ankara od miesiąca prowadzi naloty, będzie kontynuowana do czasu złożenia broni przez PKK. USA i Turcja planują w ramach operacji osłonę z powietrza działań uważanych za umiarkowanych syryjskich rebeliantów walczących z dżihadystami. Celem operacji jest wyparcie IS ze strefy przygranicznej na długości ok. 80 km - twierdzą osoby zaznajomione z planami.
Hollande powiedział również, że polityka Paryża w odniesieniu do Syrii i Iraku nie zmieni się. Siły powietrzne Francji wspierają koalicję walczącą z IS w Iraku, ale nie interweniują w Syrii.
Zachęcić Iran
Prezydent dodał, że zawarte niedawno porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego pozwala włączyć ten kraj w rozwiązywanie trudnych regionalnych problemów, takich jak wojna w Syrii. Teheran jest głównym regionalnym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. - Musimy zachęcić Iran do tego, by uznał rozwiązanie kryzysu, który dewastuje cały region, także za swoją sprawę. Iran musi stać się konstruktywnym graczem - dodał Hollande.
Autor: mtom / Źródło: PAP