Próbki z irańskiej bazy pobrane. "Ceremonialna" wizyta szefa MAEA

Image (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.Część kompleksu w Parczinie na zdjęciu satelitarnym

Irańscy eksperci ds. nuklearnych pobrali próbki środowiskowe w ośrodku wojskowym Parczin - powiadomił rzecznik irańskiej agencji energii atomowej. Podczas inspekcji nie było inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Irańscy eksperci pobrali w tym tygodniu próbki z określonych miejsc na terenie Parczinu bez obecności inspektorów MAEA (...) Postępowali zgodnie z regulacjami i standardami i próbki zostały przekazane ekspertom MAEA Behruz Kamalwandi

Procedura pobierania próbek, która może rzucić światło na to, czy irański programu nuklearny miał kiedykolwiek wymiar wojskowy, jest tematem intensywnych dyskusji od czasu, gdy w lipcu Teheran osiągnął porozumienie z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) - zwraca uwagę agencja Reutera. Zachodni dyplomaci zapowiedzieli na początku września, że inspektorzy z MAEA będą badali pobrane próbki. - Irańscy eksperci pobrali w tym tygodniu próbki z określonych miejsc na terenie Parczinu bez obecności inspektorów MAEA - powiedział rzecznik Behruz Kamalwandi, cytowany przez agencję IRNA. - Postępowali zgodnie z regulacjami i standardami i próbki zostały przekazane ekspertom MAEA - dodał. Nie wykluczył, że inspektorzy MAEA będą obecni podczas zbierania próbek w przyszłości.

Dyrektor generalny MAEA Yukiya Amano odwiedził Parczin w niedzielę. Była to pierwsza tego rodzaju wizyta w tym ośrodku od dziesięciu lat. Irańskie media opisały ją jako "ceremonialną", niż mającą charakter inspekcyjny.

MAEA weryfikuje przestrzeganie przez Iran porozumienia w sprawie programu nuklearnego.

Ważna opinia MAEA

Do 15 października MAEA ma zebrać informacje związane z zarzutami, że Iran pracował w przeszłości nad budową broni nuklearnej. Ostateczną ocenę dotrzymywania przez Iran postanowień porozumienia MAEA ma przedstawić w grudniu. Dopiero wtedy, o ile ocena ta będzie dla Iranu pozytywna, Zachód jest gotów znosić sankcje nałożone na Iran. Lipcowa umowa zawarta między sześcioma mocarstwami a Iranem ma na celu poważne ograniczenie programu nuklearnego realizowanego przez ten kraj. Zaakceptować umowę ma jeszcze Kongres USA.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Image (c) 2012 DigitalGlobe, Inc.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości