Papież Franciszek przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Prezydent USA Donald Trump określił Wołodymyra Zełenskiego "dyktatorem bez wyborów". Z kolei premier Donald Tusk skrytykował Karola Nawrockiego za słowa o tym, że "Europa jest dzisiaj w chaosie wywołanym decyzjami elit europejskich w stosunku do Władimira Putina". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 20 lutego.
1. Papież pozostaje w szpitalu
- Stan zdrowia papieża Franciszka uległ "lekkiej poprawie" i jest stabilny - podał Watykan w komunikacie. Dzień wcześniej stwierdzono u 88-letniego papieża początek obustronnego zapalenia płuc.
Franciszek od niemal tygodnia przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli.
2. Trump uderza w Zełenskiego
Prezydent USA Donald Trump dwa razy atakował w środę Wołodymyra Zełenskiego. Dwa razy nazwał go "dyktatorem bez wyborów", nawiązując do tego, że z powodu wojny w Ukrainie nie przeprowadzono planowanych na zeszły rok wyborów prezydenckich. - Lepiej niech działa szybko, bo inaczej nie będzie miał kraju - dodał.
Wybory prezydenckie w Ukrainie planowo powinny odbyć się w 2024 roku, ale z powodu trwającej wojny nie zostały przeprowadzone. Ukraińskie prawo zabrania organizacji wyborów prezydenckich, parlamentarnych, referendów czy dokonywania zmian w konstytucji w czasie trwania stanu wojennego.
Tymczasem Donald Trump mówi o wojnie w Ukrainie, którą wywołała Rosja to samo, co mówi o niej propaganda Kremla siejąca od lat dezinformację i kłamstwa.
3. Burza po słowach Nawrockiego
"To ostatni moment, aby zmienić kandydata. Chyba że narracja Kremla stała się oficjalną linią PiS" - napisał premier Donald Tusk, zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Odniósł się do słów Karola Nawrockiego, że "Europa jest dzisiaj w chaosie wywołanym decyzjami elit europejskich w stosunku do Władimira Putina, które przyniosły nam wojnę i atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę". Na wpis szefa rządu zareagował kandydat PiS.
4. Tusk wygrał w sądzie
Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że wydawca "Gazety Polskiej" Niezależne Wydawnictwo Polskie i redaktor naczelny tej gazety Tomasz Sakiewicz mają przeprosić premiera Donalda Tuska.
Sprawa dotyczy okładki "Gazety Polskiej" z 2022 roku z wizerunkiem obecnego premiera i napisem "Gott mit uns". Wyrok jest nieprawomocny.
5. Szczątki rakiety nad Polską i kolejne potencjalne uderzenia
W środę nad ranem na niebie w wielu miejscach Polski pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów - były to spalające się w atmosferze szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, wystrzelonej 1 lutego z Kalifornii.
"Otrzymaliśmy informację ze struktur Unii Europejskiej, że w czwartek kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską" - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
W czwartek nad Polską może się pojawić kolejny obiekt rozpadający się w atmosferze.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ALESSANDRO DI MEO/PAP/EPA