Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili, że zajęli lotnisko w mieście Syrta na środkowym wybrzeżu Libii. Informację potwierdziłs lokalna policja. Port lotniczy stanowił m.in. bazę samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. Nie wiadomo, czy maszyny wpadły w ręce islamistów.
Większa część miasta przeszła pod kontrolę IS w zeszłym tygodniu. Lokalna policja ogłosiła w piątek, że wycofała się z lotniska w Syrcie. W porcie lotniczym znajduje się także baza lotnicza Ghardabiya, w której stacjonowały samoloty Su-22. Nie wiadomo, czy dżihadyści przejęli maszyny , czy też zostały wcześniej przebazowane przez wojsko w inne miejsce.
W oświadczeniu Państwo Islamskie oznajmiło, że zajęło także zbiornik Wielkiej Sztucznej Rzeki w Syrcie. Wielka Sztuczna Rzeka to sieć rurociągów oraz studni, który pozwala na dostarczenie wody do terenów pustynnych. W okolicach zajętego zbiornika znajdowała się baza libijskiego batalionu 166., który wycofał się z miasta.
Miasto Kaddafiego
Syrta to rodzinne miasto obalonego w 2011 roku dyktatora Muammara Kaddafiego. Położone jest mniej więcej w połowie drogi między dwoma największymi miastami Libii - Trypolisem i Bengazi. Jest ważnym portem naftowym. Zamieszkałe jest przez około 130 tys. ludzi. Znajduje się na terenie kontrolowanym przez dżihadystyczną organizację Ansar al-Sharia (ALS, Partyzanci Prawa Islamskiego - red.), która dąży do wprowadzenia prawa szariatu na terenie Libii.
Zajęcie Syrty umożliwiłoby oddziałom Państwa Islamskiego przegrupowanie i rozpoczęcie stopniowego marszu w kierunku oddalonej o 250 km Misraty - trzeciego co do wielkości miasta Libii.
Libia po upadku Muammara Kadafiego i wojnie domowej w 2011 roku znajduje się w całkowitym chaosie. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - teoretycznie sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową.
Autor: kło/tr / Źródło: BBC News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia