TVN24 | Świat

Ostre zapalenie wątroby u dzieci o nierozpoznanej przyczynie. Pierwszy przypadek wykryty w Belgii

TVN24 | Świat

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Ostre zapalenie wątroby u dzieci, o nieustalonej jeszcze przyczynie, wykrywane jest w ostatnich tygodniach w wielu krajach. Pierwszy przypadek zdiagnozowano również w Belgii. Chorobę wykryto u 10-letniego dziecka - podał "Brussels Times". Światowa Organizacja Zdrowia informowała w sobotę, że co najmniej 169 przypadków zidentyfikowano w 12 krajach.

Światowa Organizacja Zdrowia informowała w komunikacie, że przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej przyczynie zgłoszono między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraelu, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii. Najwięcej, 114 ze 169 przypadków, dotyczyło Wielkiej Brytanii.

Choroba została wykryta u dzieci w wieku od jednego miesiąca do 16 lat. Według WHO, co najmniej jedno dziecko zmarło, a 17 wymagało przeszczepu wątroby. W wielu przypadkach chorobie towarzyszyły takie objawy jak: biegunka, wymioty i ból brzucha oraz podwyższony poziom enzymów wątrobowych AST i ALT świadczących o uszkodzeniu wątroby. W większość zachorowań nie ma jednak gorączki.

Chociaż WHO wymieniła adenowirusa jako możliwą przyczynę choroby, organizacja podkreśliła, że "trwa dochodzenie w sprawie czynnika sprawczego".

Ostre zapalenie wątroby u 10-letniego dziecka w Belgii

"Brussels Times" podał w niedzielę, że w Belgii chorobę wykryto u 10-letniego dziecka. Wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Sciensano Steven Van Gucht nie jest zaskoczony, że choroba dotarła do Belgii. "Myślę, że w nadchodzących dniach lub tygodniach pojawią się nowe możliwe przypadki" – powiedział telewizji VRT. "Teraz rozesłaliśmy również ostrzeżenie do lekarzy i specjalistów, że powinni zgłaszać możliwe przypadki. Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu przypadków ostrego zapalenia wątroby, w tym u dzieci, więc samo w sobie nie jest to niczym niezwykłym" - zaznaczył ekspert.

Według WHO co najmniej jedno dziecko zmarło, a 17 wymagało przeszczepu wątrobyShutterstock

Istnieją różne formy zapalenia wątroby, nazwane od wariantu wirusa wywołującego tę postać: A, B, C, D i E. Przyczyna nowego zapalenia wątroby nie jest jeszcze znana, ale naukowcy są pewni, że nie jest to żaden z typowych wirusów zapalenia wątroby.

"Nie wiemy, co jest przyczyną"

Wiele osób jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ czasami może upłynąć dużo czasu, zanim u kogoś pojawią się objawy. Infekcja jest ostra, jeśli trwa krócej niż sześć miesięcy. Jeśli infekcja trwa dłużej, nazywa się ją przewlekłym zapaleniem wątroby.

- Zapalenie wątroby jest zawsze stanem zapalnym komórek wątroby – powiedział Hans Van Vlierberghe ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie (UZ Gent). - Zawsze jest tak samo w każdej formie, niezależnie od tego, czy masz to z powodu wirusa, otyłości, alkoholu, czy dziwnej reakcji na leki. Tu jednak nie wiemy, co jest przyczyną - zaznaczył ekspert cytowany przez "Brussels Times".

Podkreślił, że dopóki przyczyna nie zostanie zidentyfikowana, skuteczne leczenie choroby jest dużo trudniejsze: - Dzięki leczeniu chcesz usunąć przyczynę. Ale jeśli nie wiesz, co to jest, to oczywiście jest to trudne do wyleczenia. To, co wtedy robimy, to leczymy objawy.

Adenowirusy - co to?

Adenowirusy są powszechnymi wirusami wywołującymi szereg chorób. Są szeroko rozpowszechnione i regularnie wywołują choroby zakaźne we wszystkich grupach wiekowych, powodując między innymi objawy przeziębienia, gorączkę, ból gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub biegunkę.

Istnieje wiele różnych typów adenowirusów, więc ludzie mogą zarazić się więcej niż raz. Infekcje rzadko są poważne, a większość dzieci miała co najmniej jedną infekcję adenowirusową przed 10. rokiem życia. Ponadto te wirusy nie mają "sezonu" jak inne wirusy, co oznacza, że infekcje mogą wystąpić o każdej porze roku.

Infekcja adenowirusem nigdy wcześniej nie prowadziła do zapalenia wątroby u zdrowych dzieci. Dlatego WHO zastanawia się nad zwiększoną podatnością ze względu na słabsze krążenie adenowirusów podczas pandemii COVID-19, pojawienie się nowego adenowirusa lub połączenie z infekcją koronawirusem jako potencjalnymi przyczynami.

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) zaznacza na swojej stronie internetowej, że ściśle w tej sprawie współpracuje z krajami europejskimi oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock