Mocarstwa zażądały rozejmu, walki trwają. Zginęło dziecko

Aktualizacja:

Walki między stronami konfliktu oraz ostrzał Wschodniej Guty, rebelianckiej enklawy na wschód od Damaszku, uniemożliwiają dotarcie z pomocą do ponad tysiąca rannych i chorych osób - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w bombardowaniach zginęło dziecko.

- To pierwszy zabity cywil od wejścia w życie zawieszenia broni - powiedział dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Rannych zostało siedmiu cywilów.

"Kwestia życia i śmierci"

- Stwierdzamy, że walki trwają, co uniemożliwia wysłanie konwojów z pomocą - oświadczył na konferencji prasowej w Genewie rzecznik Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), Jens Laerke. - To jest kwestia życia i śmierci (...), potrzebujemy 30-dniowego zawieszenia broni w Syrii, czego domagała się Rada Bezpieczeństwa ONZ - podkreślił. Ponad tysiąc chorych i rannych figuruje na liście osób potrzebujących ewakuacji medycznej, sporządzonej przez Syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc - powiadomił rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tarik Jaszerević.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii w celu umożliwienia udzielenia pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty.

Masakra we Wschodniej GuciePAP/Reuters

Rosja oskarża, rebelianci zaprzeczają

Rosyjskie wojsko oskarżyło we wtorek rebeliantów ze Wschodniej Guty o ostrzeliwanie korytarza humanitarnego, mającego umożliwić ewakuację cywilów ze strefy konfliktu. Rebelianci temu zaprzeczają.

Rosja, która jest głównym sojusznikiem reżimu w Damaszku, nakazała w poniedziałek codzienne zawieszenie broni w godzinach od 9 do 14 i stworzenie "humanitarnego korytarza", aby umożliwić ludności cywilnej opuszczenie tego obszaru, będącego ostatnim dużym bastionem rebeliantów w pobliżu Damaszku. Zamieszkana przez 400 tys. osób enklawa jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. Przez kilka ostatnich dni była celem bardzo intensywnych ataków sił powietrznych reżimu Asada, wspieranych - jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - przez rosyjskie samoloty bojowe.

Ofiary wojny w SyriiReuters/PAP

Autor: mtom,rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: