Obraz Moneta oblany puree ziemniaczanym

Autor:
pqv//now
Źródło:
theguardian.com
Aktywistki klimatyczne oblały "Słoneczniki" van Gogha zupą pomidorową.
Aktywistki klimatyczne oblały "Słoneczniki" van Gogha zupą pomidorową.
Aktywistki klimatyczne oblały "Słoneczniki" van Gogha zupą pomidorową.

Dwoje aktywistów klimatycznych z grupy "Letzte Generation" wylało w niedzielę puree ziemniaczane na obraz Claude'a Moneta "Les Meules" w Muzeum Barberini w Poczdamie. Następnie aktywiści przykleili dłonie do ściany pod obrazem. Był to protest przeciwko braku działań rządzących w obliczu katastrofy klimatycznej.

- Ludzie głodują, zamarzają i umierają. Mamy katastrofę klimatyczną, a jedyne czego się boicie, to zupa pomidorowa lub puree ziemniaczane na obrazie - mówiła aktywistka na zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu pod oblanym puree obrazem Claude'a Moneta "Les Meules", czyli "Stogi siana", i nawiązując do niedawnego oblania obrazu Vincenta van Gogha zupą pomidorową przez grupę "Just Stop Oil" w Londynie.

- Wiecie, czego ja się boję? Tego, że naukowcy mówią nam, że w 2050 roku nie będziemy w stanie wyżywić naszych rodzin. Czy potrzeba ziemniaków na obrazie, abyście zaczęli słuchać? Ten obraz nie będzie nic warty, jeśli będziemy musieli walczyć o jedzenie - kontynuowała.

Rzecznik Muzeum Barberini przekazał, że obraz Moneta znajdował się za szybą ochronną i "nie wydaje się, żeby został uszkodzony". Dodał, że szybko na miejsce zdarzenia przybyła policja, a dłonie protestujących "stosunkowo łatwo" udało się odkleić od ściany.

"Akceptujemy wysokie grzywny, zarzuty karne i pozbawienie wolności"

W ubiegłym roku aktywiści grupy "Letzte Generation" zorganizowali strajk głodowy przed bundynkiem niemieckiego parlamentu w Berlinie, aby zaprotestować przeciwko brakowi działań w tamtejszego rządu w związku z kryzysem klimatycznym. Z kolei na początku 2022 roku przykleili się do jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w kraju.

Grupa, która oskarża niemiecki rząd o ignorowanie wszelkich ostrzeżeń i doprowadzenie kraju na "skraj przepaści", twierdzi, że należy do ostatniego pokolenia, które może uchronić społeczeństwo przed upadkiem.

"W obliczu tej rzeczywistości bez strachu akceptujemy wysokie grzywny, zarzuty karne i pozbawienie wolności" - można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej organizacji.

Galerie sztuki i muzea stały się w ostatnim czasie popularnym miejscem protestów aktywistów klimatycznych. Obok wspomnianej akcji grupy "Just Stop Oil" w Londynie była również ta przeprowadzona w lipcu przez "Ultima Generazione". Jej członkowie przykleili się wtedy do szyby chroniącej "Primaverę" Sandro Botticellego we florenckiej galerii Uffizi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Letzte Generation/Twitter

Pozostałe wiadomości