Świat

Obama wspiera działania wobec Jemenu. Amerykanie uratowali saudyjskich pilotów

Świat


Prezydent USA Barack Obama zapewnił w piątek telefonicznie króla Arabii Saudyjskiej Salmana as-Sauda o poparciu Stanów Zjednoczonych dla kroków podejmowanych przez ten kraj i koalicję państw arabskich wobec Jemenu.

Według komunikatu opublikowanego przez Biały Dom, Obama i król Salman as-Saud podkreślili, że ich wspólnym celem jest uzyskanie trwałej stabilizacji w Jemenie poprzez wynegocjowane porozumienie polityczne. Amerykański prezydent zapewnił również saudyjskiego monarchę o trwałym zaangażowaniu USA na rzecz bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej. W Jemenie rozpoczęła się w nocy ze środy na czwartek operacja przeciwko szyickim rebeliantom Huti, którzy walczą ze wspieranym przez Zachód prezydentem Abd ar-Rabem Mansurem al-Hadim.

Amerykanie na ratunek

Operacją dowodzi Arabia Saudyjska. Oprócz niej uczestniczą siły zbrojne większości państw Zatoki Perskiej a także Egipt, Sudan, Maroko i Jordania. Stany Zjednoczone poinformowały, że nie uczestniczą w operacji bezpośrednio, ale wspierają ją logistycznie i wywiadowczo. Pentagon poinformował w piątek, że siły amerykańskie uratowały dwóch saudyjskich pilotów wojskowych, którzy katapultowali się nad wodami Morza Czerwonego z ich myśliwca F-15S, który miał problemy techniczne. Amerykanie pospieszyli na ratunek poproszeni przez stronę saudyjską. Król Salman podziękował prezydentowi Obamie za okazaną pomoc

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Raporty: