Aborcja na telefon. Kobiety w Nowej Zelandii będą mogły zamówić tabletki wczesnoporonne w czasie teleporady

Źródło:
The Guardian, health.govt.nz, decide.org.nz
Polska dwa lata po zaostrzeniu prawa aborcyjnego
Polska dwa lata po zaostrzeniu prawa aborcyjnegoTVN24
wideo 2/4
Polska dwa lata po zaostrzeniu prawa aborcyjnegoTVN24

Obywatelki Nowej Zelandii będą mogły zamówić tabletki wczesnoporonne przez telefon, bez konieczności wizyty u lekarza. Usługa będzie dostępna od 1 listopada 2022 dla każdej kobiety do 10. tygodnia ciąży. W Nowej Zelandii aborcja jest całkowicie legalna, a władze pracują nad zwiększaniem jej dostępności w skali całego kraju. 

Nowa Zelandia to jeden z niewielu krajów na świecie, obok m.in. Wielkiej Brytanii i Kolumbii, który umożliwi kobietom skorzystanie z teleporady w celu usunięcia ciąży. 1 listopada 2022 uruchomiony zostanie trzeci etap usługi nazwanej "Decide" ("Zdecyduj" - ang.), który obejmie możliwość zamówienia przez telefon tabletek wczesnoporonnych do swojego domu.

Aborcja przez telefon

"Decide" to rządowy serwis skierowany do kobiet planujących przerwanie niechcianej ciąży. W ramach prac nad upowszechnianiem dostępu do aborcji w całym kraju w kwietniu 2022 roku wdrożono pierwszy etap usługi. Obejmował on uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii, dzięki której kobiety mogły uzyskać informacje dotyczące aborcji lub w razie potrzeby umówić się na wizytę w przychodni. Uruchomiono też stronę internetową z informacjami na temat aborcji, typów dostępnych procedur aborcyjnych i miejsc, gdzie można poddać się temu zabiegowi. Drugi etap, uruchomiony w lipcu, obejmował możliwość pozyskania dalszych informacji i wsparcia dla pacjentek, które już poddały się aborcji, a także możliwość uzyskania porady związanej z zabiegiem usunięcia ciąży.

Etap trzeci zostanie uruchomiony 1 listopada i będzie obejmował możliwość skorzystania z konsultacji telemedycznych w sprawie dokonania aborcji, otrzymania skierowania na badania kliniczne przed wykonaniem zabiegu oraz zamówienia leków do wykonania wczesnej aborcji w domu, poprzez przyjęcie dwóch tabletek poronnych. Tabletki będą mogły zamówić wszystkie kobiety w pierwszych 10 tygodniach ciąży. Pacjentki po 10. tygodniu lub ze schorzeniami wymagającymi medycznego nadzoru podczas zabiegu będą kierowane na wizyty osobiste.

ZOBACZ TEŻ: Reportaż "Miała mieć na imię...". "Ta historia może dotknąć każdą kobietę w Polsce"

Zwiększanie dostępu do aborcji

Aborcja w Nowej Zelandii jest całkowicie legalna dla kobiet w każdym wieku i w większości przypadków jest bezpłatna. Pacjentki nie potrzebują skierowania od lekarza, aby usunąć ciążę. Mogą skontaktować się bezpośrednio z placówką, która taki zabieg wykonuje. Nie ma też określonego tygodnia ciąży, po którym zabiegu nie powinno się wykonywać. Większość aborcji w kraju wykonywane jest jednak do 12. tygodnia ciąży  - w 2020 roku było to 91 proc. wszystkich zabiegów usuwania ciąży. Aborcje po 20. tygodniu ciąży stanowiły jedynie 0,9 proc.

Do tej pory niektórzy lekarze przepisywali swoim pacjentkom tabletki wczesnoporonne przez telefon, ale nie było to rozwiązanie stosowane w skali ogólnokrajowej. Według nowozelandzkiego Ministerstwa Zdrowia rozszerzenie usługi na cały kraj "pomoże zapewnić, że każdy będzie miał dostęp do usług związanych z aborcją, jeśli ich potrzebuje, niezależnie od miejsca zamieszkania".

Ministerstwo podkreśla też, że konsultacje osobiste "pozostają ważną częścią opieki aborcyjnej", a "Decide" daje możliwość wyboru sposobu, w jaki z tej opieki można skorzystać. "Usługi telezdrowotne ułatwiają ludziom dostęp do wsparcia, zwłaszcza tym, którym trudno jest odwiedzić lekarza lub klinikę. Daje też pewność lekarzom, że pacjentki mają dodatkowe źródło wsparcia" - wskazuje Ministerstwo.

ZOBACZ TEŻ: "Rejestr ciąż" wchodzi w życie. Liczba narodzin spada, rośnie strach Oświadczenie męża Izabeli z Pszczyny. "Moim marzeniem jest, aby historia Izy spowodowała zmiany w prawie i myśleniu"

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: The Guardian, health.govt.nz, decide.org.nz

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock