Laschet złożył rezygnację z funkcji premiera Nadrenii Północnej-Westfalii

Źródło:
PAP

Ponieważ poseł do Bundestagu nie może być jednocześnie członkiem rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, lider chadeckiej CDU Armin Laschet zrezygnował z funkcji premiera swojego kraju związkowego.

Poseł do Bundestagu nie może być jednocześnie członkiem rządu Nadrenii Północnej-Westfalii. Może jednak nadal pełnić funkcję deputowanego parlamentu krajowego w Duesseldorfie. Bundestag zbierze się we wtorek na pierwszym posiedzeniu. W poniedziałek Armin Laschet - premier NRW od 2017 roku - złożył więc rezygnację z funkcji premiera landu, a przewodniczący landtagu Andre Kuper wręczył mu zaświadczenie o zakończeniu kadencji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Po ukonstytuowaniu się nowego parlametnu, zastępca Lascheta, minister rodziny NRW Joachim Stamp, stanie się tymczasowo szefem regionalnego rządu.

W środę na specjalnym posiedzeniu parlamentu landowego minister transportu NRW Hendrik Wuest ma zostać wybrany na nowego szefa rady ministrów w tym kraju związkowym.

Laschet był kandydatem na kanclerza chadeckiej Unii CDU/CSU w wyborach do Bundestagu, które odbyły się 26 września. Chadecja poniosła w tym głosowaniu historyczną porażkę i przegrała z socjaldemokratyczną SPD, która zdobyła największe poparcie wyborców.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: