Berlin rekomenduje znoszenie kwarantanny dla obywateli UE. Granice stopniowo otwiera także Austria

Źródło:
PAP

Niemiecki rząd złagodził rekomendacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Niemiec cudzoziemców z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu najbliższych dni. Także kanclerz Austrii poinformował, że jego kraj zawarł umowę o ponownym otwarciu granic ze Szwajcarią i Liechtensteinem.

O zmianie niemieckich rekomendacji dotyczących kwarantanny cudzoziemców poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik niemieckiego MSW. Rekomendacje nie oznaczają automatycznego złagodzenia przepisów, bo decyzje pozostają w gestii poszczególnych krajów związkowych. Od piątku obowiązek odbycia kwarantanny został zniesiony dla obywateli UE w najludniejszym landzie, Nadrenii Północnej-Westfalii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak informuje agencja dpa, kraje związkowe uzgodniły podczas konsultacji z MSW Niemiec, że umożliwią swobodny przyjazd obywateli z sąsiednich państw. MSW rekomenduje jednak, by kwarantannie poddani byli podróżni, którzy w ostatnim czasie przebywali w niesąsiednich państwach.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna nadal będzie obowiązywać przyjezdnych spoza UE, Wielkiej Brytanii i strefy Schengen.

Austria powoli otwiera granice

Także w piątek austriacki kanclerz Sebastian Kurz poinformował, że Austria ponownie otwiera granicę z Niemcami, Szwajcarią oraz Liechtensteinem.

- Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami, Liechtensteinem i Szwajcarią, a mianowicie znaczące złagodzenie (kontroli na granicach) od dziś i pełne otwarcie granic od 15 czerwca - oświadczył Kurz na konferencji prasowej. Dodał, że trwają rozmowy na ten temat z sąsiadami z Europy Wschodniej - podała agencja Reutera.

Kontrole na granicy autriacko-niemieckiej mają zostać całkowicie zniesione 15 czerwcaMichaela Handrek-Rehle/Bloomberg/Getty Images

Rekomendacje Komisji Europejskiej

W środę Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii koronawirusa. Ma to być możliwe tylko tam, gdzie liczba przypadków jest niska i utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Otwarcie granic i podjęcie środków ostrożności są kluczowe, aby umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach odpowiada za znaczną część PKB. KE w swoich zaleceniach jest jednak bardzo ostrożna, mając na uwadze, że pandemia jeszcze się nie skończyła. W rekomendacjach nie ma żadnych dat. Decyzje mają podejmować władze poszczególnych państw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że chce, aby kontrole na granicach strefy Schengen, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, zostały zniesione 15 czerwca, o ile pozwoli na to sytuacja sanitarna.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP