Grupa rosyjskich okrętów płynących ku syryjskiemu wybrzeżu najprawdopodobniej tankuje na morzu - podaje portal BBC. Wcześniej Rosjanie chcieli dokować w hiszpańskiej Ceucie, ale ostatecznie do tego nie doszło.
W grupie płynących w kierunku Syrii okrętów znajduje się lotniskowiec Admirał Kuzniecow. Zdaniem Sojuszu, samoloty startujące z tego jedynego rosyjskiego lotniskowca mogą zostać wykorzystane do nalotów na cywilów w Aleppo. Kuzniecow może przewozić na pokładzie dziesiątki bombowców i śmigłowców.
We wrześniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że Admirał Kuzniecow wzmocni grupę rosyjskich okrętów bojowych we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Dziennikarz BBC Jonathan Marcus ustalił, że okręt jest teraz u wybrzeży północnej Afryki, gdzie tankuje. W grupie z lotniskowcem płyną dwa tankowce.
Miał tankować w Hiszpanii
Rosyjska ambasada w Madrycie wcześniej oficjalnie wycofała swoją prośbę do Hiszpanii o zgodę na tankowanie w jednym z jej portów po tym, jak Madryt zaczął zadawać niewygodne pytania.
"Po otrzymaniu informacji, że te okręty mogą wziąć udział we wsparciu działań wojskowych w syryjskim mieście w Aleppo, ministerstwo spraw zagranicznych zażądało wyjaśnień od ambasady Federacji Rosyjskiej w Madrycie" - napisało w oświadczeniu przysłanym telewizji BBC MSZ Hiszpanii.
Resort poinformowała, że we wrześniu wydano zgodę na dokowanie trzech rosyjskich okrętów w Ceucie pomiędzy 28 listopada a 2 listopada. Dodano, że takie przystanki dla rosyjskich okrętów nie są niczym nowym, bo rosyjskie okręty dokują w hiszpańskich portach od lat.
NATO kilka dni temu poinformowało, że ostateczna decyzja należy do Hiszpanii. - Jesteśmy zaniepokojeni i jasno poinformowaliśmy o potencjalnym wykorzystaniu tej grupy do zwiększenia zdolności Rosji do nalotów przeciwko Syrii - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W grupie rosyjskich okrętów płynie krążownik rakietowy z napędem atomowym, dwie jednostki do zwalczania okrętów podwodnych, cztery mniejsze okręty. Wszystkie eskortowane są najprawdopodobniej przez okręty podwodne.
Grupa dołączy do około 10 rosyjskich okrętów już znajdujących się u syryjskiego wybrzeża.
Aleppo na celowniku
Rosja wspierała syryjski reżim w ofensywie, której celem jest odbicie wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Podczas trzydniowego rozejmu w Aleppo, który wygasł w sobotę wieczorem, mimo przerwania walk mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta.
Nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych z opanowanych przez rebeliantów i oblężonych przez siły syryjskie dzielnic.
Autor: pk\mtom / Źródło: BBC, PAP