"Negocjacje nadal w toku", ale Komisja Europejska przygotowuje "cztery środki awaryjne"

Źródło:
PAP

W celu ograniczenia zakłóceń w ruchu lotniczym, drogowym i kolejowym, a także w sektorze rybołówstwa, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia handlowego do końca roku, Komisja Europejska zaproponowała w piątek "środki awaryjne". - Negocjacje są nadal w toku powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Negocjacje są nadal w toku. Mając jednak na uwadze zbliżające się zakończenie okresu przejściowego, nie ma gwarancji, że porozumienie zostanie na czas wprowadzone w życie – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Zależy to od tego, czy i kiedy zostanie osiągnięte. Naszym obowiązkiem jest przygotowanie się na wszystkie ewentualności, w tym na wypadek braku obowiązującego porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem w dniu 1 stycznia 2021 roku. Dlatego dzisiaj przedstawiamy wspomniane środki – dodała.

Komisja Europejska przedstawiła cztery środki awaryjne w celu złagodzenia niektórych istotnych zakłóceń, które wystąpią w dniu 1 stycznia w sytuacji, gdy porozumienie z Wielką Brytanią nie będzie jeszcze obowiązywać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zaproponowała utrzymanie "niektórych usług lotniczych" między Wielką Brytanią a Unią Europejską przez okres do sześciu miesięcy, pod warunkiem, że Londyn zapewni to samo. Środki bezpieczeństwa lotniczego byłyby nadal uznawane, aby uniknąć uziemiania samolotów i umożliwiłyby przewoźnikom dalsze przeloty nad terytoriami, dokonywanie postojów i świadczenie usług.

Jak informuje Reuters, oddzielne rozporządzenie pozwoliłoby na kontynuowanie transportu drogowego i kolejowego w tunelu pod kanałem La Manche przez dwa miesiące, do czasu, gdy Wielka Brytania i Francja uzgodnią nowe certyfikaty bezpieczeństwa i nadzoru. Bez umowy handlowej i bez regulacji połączenie pod kanałem La Manche między Francją a Wielką Brytanią zostałoby zawieszone.

Komisja Europejska zaproponowała też rozporządzenie w sprawie połowów, które umożliwi nieprzerwany wzajemny dostęp statków UE oraz Wielkiej Brytanii do akwenów każdej ze stron po 31 grudnia 2020 r.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku. Obie strony uzgodniły wówczas okres przejściowy upływający 31 grudnia 2020 r., podczas którego prawo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: