"Prędko krew popłynie rzeką". Państwo Islamskie grozi zamachami w Rosji

wikipedia.orgDżihadyści z Państwa Islamskiego zapowiadają ataki terrorystyczne w odpowiedzi na naloty w Syrii

W nowym nagraniu wideo Państwo Islamskie (IS) grozi Rosji atakami, które mają być wkrótce przeprowadzone - podał w czwartek portal SITE monitorujący działalność islamistów w internecie.

Z komunikatu SITE wynika, że rosyjskojęzyczny film wypuściło centrum medialne Al-Hajat, które odpowiada w strukturach IS za obcojęzyczne media - pisze Reuters.

Śpiew i egzekucje

Słychać na nim m.in. śpiew w języku rosyjskim (rosyjskie media podkreślają, że nie słychać obcego akcentu): "wkrótce, bardzo niedługo, krew rozleje się jak ocean". Na nagraniu widać sceny egzekucji, jakich dokonało w ostatnich miesiącach tzw. Państwo Islamskie.

30 września Moskwa włączyła się do konfliktu syryjskiego. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza głównie IS, ale według źródeł zachodnich dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku.

Katastrofa na Synaju

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego twierdzą m.in., że są organizatorami zamachu na samolot rosyjskich linii Kogałymavia, lecący z Szarm-el-Szejk do Sankt Petersburga. 31 października samolot A321 rozbił się na Synaju kilkadziesiąt minut po starcie. Zginęły 224 osoby. Była to największa katastrofa w historii rosyjskiego lotnictwa.

Według danych wywiadu brytyjskiego, najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii był wybuch bomby, umieszczonej w luku bagażowym maszyny.

[object Object]
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniskakremlin.ru/TVN24 BiS
wideo 2/12

Autor: asz//gak / Źródło: "Nowaja Gazieta", meduza.io, BBC Russian

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości