Najsilniejszym paszportem cieszą się obywatele Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Singapuru i Hiszpanii - wynika z nowej edycji rankingu Henley Passport Index. Wysoką pozycję w zestawieniu utrzymał także polski paszport.
Ranking Henley Passport Index publikowany jest od 19 lat. Przygotowuje go firma Henley & Partners na podstawie danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Za najsilniejsze paszporty uznawane są te, których posiadacze mogą pojechać do jak największej liczby miejsc docelowych bez konieczności posiadania wizy. W indeksie uwzględnia się 199 paszportów oraz 227 państw i terytoriów.
Najsilniejsze paszporty 2024 roku
Z najnowszej edycji zestawienia na 2024 rok, opublikowanej we wtorek, wynika, że najsilniejszymi paszportami mogą się pochwalić obywatele Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Singapuru i Hiszpanii. W ich przypadku dokument ten uprawnia do bezwizowego wjazdu do 194 miejsc na świecie. To najwyższy wynik, jaki zanotowano w historii rankingu.
Na drugim miejscu znalazły się paszporty fiński, południowokoreański oraz szwedzki, które uprawniają do bezwizowego wjazdu do 193 miejsc. Podium zamykają paszporty wydawane w Austrii, Danii, Irlandii i Holandii z wynikiem 192 miejsc. Na czwartym miejscu znalazły się paszporty obywateli: Belgii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii i Wielkiej Brytanii (191 miejsc), a na piątym paszporty grecki, maltański i szwajcarski (190 miejsc).
W czołówce najsilniejszych paszportów po raz kolejny znalazł się też polski. Polski paszport utrzymał zdobytą w ubiegłym roku 6. pozycję i umożliwia bezwizowy wjazd do 189 państw i terytoriów na świecie. Na tym samym miejscu znalazły się też paszporty Australii, Czech i Nowej Zelandii.
Ranking paszportów
W najnowszym rankingu najsilniejszych paszportów nie brakuje zmian. Najmocniej wypadły w nim państwa europejskie, choć w poprzednich latach w zestawieniu triumfowały państwa azjatyckie - Japonia i Singapur. Największy awans odnotowały natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w ciągu ostatniej dekady podskoczyły z 55. miejsca w 2014 roku na 11. w tym roku, dodając do swojej listy aż 106 państw i osiągając wynik 183 bezwizowych kierunków.
"Średnia liczba miejsc, do których podróżni mogą się udać bez wiz, niemal podwoiła się z 58 w 2006 roku do 111 w 2024 roku" - powiedział Christian H. Kaelin, twórca rankingu. Zauważył jednak, że pogłębia się przepaść między państwami, które są na szczycie, i tymi na samym dole rankingu. Obywatele państw z czołówki zestawienia mogą bez wizy podróżować do aż 166 miejsc więcej niż obywatele np. Afganistanu, którego paszport otwiera drzwi jedynie do 28 państw. Na drugim od końca miejscu zestawienia znajduje się obecnie Syria (29 miejsc), na trzecim Irak (31 miejsc), a na czwartym Pakistan (34 miejsca).
Źródło: tvn24.pl, CNN
Źródło zdjęcia głównego: PaulSat/Shutterstock