Oto najlepsze uczelnie świata. Jak wypadły polskie uniwersytety? Ranking CWUR 2023

Źródło:
The Center for World University Rankings (CWUR)
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzy
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24
wideo 2/2
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24

Amerykańskie uczelnie tradycyjnie zdominowały czołówkę rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Za najlepszy uniwersytet na świecie po raz kolejny uznano Harvard University. Wśród polskich uczelni najwyżej sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński.

W tegorocznej, jedenastej już edycji rankingu CWUR sklasyfikowano ponad dwa tysiące spośród przeszło 20,5 tys. uczelni z całego świata. Czołówkę, podobnie jak w poprzednich latach, zdominowały uniwersytety amerykańskie. Zajęły one aż osiem miejsc w pierwszej dziesiątce rankingu, w tym wszystkie trzy pozycje na jego podium.

Za najlepszą uczelnię na świecie uznano Harvard University. Tuż za nim sklasyfikowano Massachusetts Institute of Technology, podium uzupełnił Stanford University. Czwarte i piąte miejsce zajęły dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na następnych pozycjach sklasyfikowano kolejno: Princeton University, University of Chicago, Columbia University, University of Pennsylvania i Yale University.

Amerykańskie uczelnie zdominowały również drugą dziesiątkę rankingu. Znalazły się w niej zaledwie dwa uniwersytety spoza Stanów Zjednoczonych: sklasyfikowany na 13. pozycji japoński University of Tokyo oraz brytyjski University College London, który zajął 19. miejsce.

University of Harvard po raz kolejny został uznany za najlepszy na świecie. Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze uczelnie i kierunki studiów 2022/2023. Ministerstwo opublikowało dane

Najlepsze polskie uczelnie w rankingu

Najlepszą z polskich uczelni według rankingu jest krakowski Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na odległej 383. pozycji. Jego główny krajowy konkurent, Uniwersytet Warszawski, zajął 409. miejsce.   

Inne polskie uczelnie nie załapały się nawet do czołowej pięćsetki zestawienia CWUR 2023. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, Instytut Fizyki Jądrowej PAN - na miejscu numer 670. Politechnika Warszawska zajęła 723. pozycję, na 815. pozycji znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród uczelni medycznych najwyżej sklasyfikowany w rankingu CWUR został Warszawski Uniwersytet Medyczny, który zajął 896. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny uplasował się natomiast na 899. pozycji.

Instytut Fizyki PAN sklasyfikowany został na 1984. miejscu.

Najlepsze uczelnie na świecie. Osiem kryteriów rankingu CWUR

Projekt The Center for World University Rankings wystartował w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej, od 2016 roku jego siedziba mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ranking tworzony jest w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczba międzynarodowych patentów.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na Erasmusa. Pieniądze coraz większym problemem studentów

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: The Center for World University Rankings (CWUR)

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock