Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na Erasmusa. Pieniądze coraz większym problemem studentów

Źródło:
tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski
Studenckie mieszkanie poszukiwane
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24
wideo 2/4
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24

Popularność programu studenckich wymian Erasmus wróciła do poziomu sprzed pandemii - wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego. Lista kierunków najchętniej wybieranych przez polskich studentów od lat jest podobna, jednak coraz większym problemem stają się rosnące w całej Europie koszty utrzymania. - Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W niektórych krajach nie wystarcza nawet na wydatki związane z zakwaterowaniem - mówi koordynatorka programu na Uniwersytecie Warszawskim.

Z informacji przekazanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że popularność programu wymian studenckich wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Za granicę w ramach Erasmus+ wyjechało ok. 900 osób, czyli mniej więcej tyle samo ile jeździło przed 2020 rokiem.

Erasmus - najpopularniejsze kierunki

Uniwersytet Warszawski nie dysponuje jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi wyjazdów jego studentów w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2021/2022. Najpopularniejsze kierunki od lat pozostają jednak te same. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Hiszpania, do której w latach 2014-2021 wyjechało łącznie 1192 warszawskich studentów. Drugie miejsce zajmują Włochy, do których w tym samym czasie udało się na wymianę 996 studentów. Trzecie miejsce zajmują natomiast Niemcy - do tego kraju wyjechało w latach 2014-2021 827 studentów z UW.

Na kolejnych pozycjach zestawienia przygotowanego przez UW uplasowały się Francja (681 studentów), Portugalia (367 studentów), Belgia (309 studentów), Holandia (293 studentów) i Wielka Brytania (247 studentów). - Te kierunki od lat są w czołówce. Z tamtejszymi uczelniami mamy podpisanych najwięcej umów, co przekłada się na dużą liczbę miejsc dla naszych studentów, a chętnych nie brakuje - wyjaśnia Monika Satała, koordynatorka Programu Erasmus+ na warszawskiej uczelni. Podobnie wygląda popularność kierunków programu Erasmus w skali całego kraju. Duży wpływ na nie mają umowy partnerskie podpisywane przez poszczególne polskie uczelnie, jednak trzy pierwsze miejsca pozostają bez zmian: Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Polscy studencie w programie Erasmus. Dane za 2017 rokPAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: To najlepsze miasto dla studentów. Włosi docenili Warszawę

Erasmus - koszty

Nie oznacza to jednak, że nie są obserwowane zmiany w popularności poszczególnych kierunków. Przyczyny są różne. - Od kilku lat obserwujemy delikatny spadek zainteresowania Niemcami. To rezultat tego, że coraz mniej Polaków jako drugi język obcy wybiera niemiecki zastępując go hiszpańskim czy włoskim - wyjaśnia Monika Satała.

Szybko rosnące w całej Europie ceny sprawiają, że coraz większe znaczenie mają także kwestie inne niż kulturowe czy edukacyjne. Problemem są szybko rosnące koszty studiowania za granicą. - Studenci wracający z krajów skandynawskich mają zwykle mieszane uczucia. Są bardzo zadowoleni z poziomu tamtejszych uczelni, ale nieco rozczarowani pogodą i oferta kulturalno-rozrywkową, zwłaszcza poza największymi miastami. Narzekają też na wysokie ceny - potwierdza koordynatorka Programu Erasmus+ Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci korzystający z wymian w ramach programu Erasmus mogą liczyć na stypendia, jednak ich wysokość rzadko starcza na pokrycie większości kosztów. Ten problem dotyczy m.in. studentów wybierających się do Wielkiej Brytanii, jednego z najdroższych kierunków studenckich, w którym jednocześnie stypendium zostało w tym roku zmniejszone z 550 do 520 euro miesięcznie.

- Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W lipcu tego roku powiększyła się natomiast grupa krajów, w której studenci otrzymują co miesiąc 550 euro. Wcześniej takie pieniądze dostawały tylko osoby wyjeżdżające do Skandynawii czy Wielkiej Brytanii - zwraca uwagę Satała. - Teraz taka sama stawka zaczęła obowiązywać też na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Różnica jest taka, że w tych krajach za taką kwotę da się pokryć przynajmniej wydatki związane z zakwaterowaniem, w Skandynawii czy na Wyspach niekoniecznie - mówi.

Kwestie finansowe są też jedną z przyczyn, dla których sporym zainteresowanie cieszą się kierunki geograficznie i kulturowo bliskie Polsce, takie jak Czechy i Węgry. Ceny w tych państwach są zbliżone do polskich. Bez widocznego wpływu na wybory warszawskich studentów wydaje się natomiast być rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę. - Wojna w Ukrainie nie wpłynęła na wyjazdowe plany polskich studentów. Kierunki wschodnie, czyli Litwa, Łotwa czy Estonia, i tak przyciągały nielicznych - przyznaje Monika Satała. - Po wybuchu konfliktu niektórzy zagraniczni studenci obawiali się za to przyjazdu do Polski. W lutym sporo osób, które miały spędzić na naszej uczelni semestr letni, w ostatniej chwili zrezygnowało - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"

Erasmus na UW

Uniwersytet Warszawski od lat pozostaje najaktywniejszą w ramach programu Erasmus polską uczelnią wyższą. W latach przed wybuchem pandemii co roku z takich wyjazdów korzystało około 900 studentów UW. W pandemicznym roku akademickim 2020/2021 w programie wzięło jedynie 582 osób. Z kolei rekordowy pod względem liczby uczestników był Erasmus w roku akademickim 2015/2016. Wtedy w ramach wymiany na zagranicznych uczelniach studiowało aż 1067 studentów UW.

Łącznie w latach 2014-2021 w ramach programu Erasmus+ za granicą uczyło się ponad 6,3 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Nieco mniej, bo niespełna 5,5 tys. osób, w ramach organizowanej przez Komisję Europejską wymiany studiowała na stołecznej uczelni. Najwięcej studentów przyjechało z Włoch i Hiszpanii, dużą część tej grupy stanowili też Francuzi i Niemcy.

W skali całego kraju w rekordowych latach 2014/25 oraz 2015/16 za granicę wyjeżdżało w ramach Erasmusa ok. 17 tysięcy polskich studentów rocznie, zaś do Polski przyjeżdżało ok. 15 tys. studentów zagraniczny.

ZOBACZ TEŻ: Poprosiła studentów, by włożyli nakrycia głowy uniemożliwiające ściąganie

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium