Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na Erasmusa. Pieniądze coraz większym problemem studentów

Źródło:
tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski
Studenckie mieszkanie poszukiwane
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24
wideo 2/4
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24

Popularność programu studenckich wymian Erasmus wróciła do poziomu sprzed pandemii - wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego. Lista kierunków najchętniej wybieranych przez polskich studentów od lat jest podobna, jednak coraz większym problemem stają się rosnące w całej Europie koszty utrzymania. - Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W niektórych krajach nie wystarcza nawet na wydatki związane z zakwaterowaniem - mówi koordynatorka programu na Uniwersytecie Warszawskim.

Z informacji przekazanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że popularność programu wymian studenckich wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Za granicę w ramach Erasmus+ wyjechało ok. 900 osób, czyli mniej więcej tyle samo ile jeździło przed 2020 rokiem.

Erasmus - najpopularniejsze kierunki

Uniwersytet Warszawski nie dysponuje jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi wyjazdów jego studentów w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2021/2022. Najpopularniejsze kierunki od lat pozostają jednak te same. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Hiszpania, do której w latach 2014-2021 wyjechało łącznie 1192 warszawskich studentów. Drugie miejsce zajmują Włochy, do których w tym samym czasie udało się na wymianę 996 studentów. Trzecie miejsce zajmują natomiast Niemcy - do tego kraju wyjechało w latach 2014-2021 827 studentów z UW.

Na kolejnych pozycjach zestawienia przygotowanego przez UW uplasowały się Francja (681 studentów), Portugalia (367 studentów), Belgia (309 studentów), Holandia (293 studentów) i Wielka Brytania (247 studentów). - Te kierunki od lat są w czołówce. Z tamtejszymi uczelniami mamy podpisanych najwięcej umów, co przekłada się na dużą liczbę miejsc dla naszych studentów, a chętnych nie brakuje - wyjaśnia Monika Satała, koordynatorka Programu Erasmus+ na warszawskiej uczelni. Podobnie wygląda popularność kierunków programu Erasmus w skali całego kraju. Duży wpływ na nie mają umowy partnerskie podpisywane przez poszczególne polskie uczelnie, jednak trzy pierwsze miejsca pozostają bez zmian: Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Polscy studencie w programie Erasmus. Dane za 2017 rokPAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: To najlepsze miasto dla studentów. Włosi docenili Warszawę

Erasmus - koszty

Nie oznacza to jednak, że nie są obserwowane zmiany w popularności poszczególnych kierunków. Przyczyny są różne. - Od kilku lat obserwujemy delikatny spadek zainteresowania Niemcami. To rezultat tego, że coraz mniej Polaków jako drugi język obcy wybiera niemiecki zastępując go hiszpańskim czy włoskim - wyjaśnia Monika Satała.

Szybko rosnące w całej Europie ceny sprawiają, że coraz większe znaczenie mają także kwestie inne niż kulturowe czy edukacyjne. Problemem są szybko rosnące koszty studiowania za granicą. - Studenci wracający z krajów skandynawskich mają zwykle mieszane uczucia. Są bardzo zadowoleni z poziomu tamtejszych uczelni, ale nieco rozczarowani pogodą i oferta kulturalno-rozrywkową, zwłaszcza poza największymi miastami. Narzekają też na wysokie ceny - potwierdza koordynatorka Programu Erasmus+ Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci korzystający z wymian w ramach programu Erasmus mogą liczyć na stypendia, jednak ich wysokość rzadko starcza na pokrycie większości kosztów. Ten problem dotyczy m.in. studentów wybierających się do Wielkiej Brytanii, jednego z najdroższych kierunków studenckich, w którym jednocześnie stypendium zostało w tym roku zmniejszone z 550 do 520 euro miesięcznie.

- Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W lipcu tego roku powiększyła się natomiast grupa krajów, w której studenci otrzymują co miesiąc 550 euro. Wcześniej takie pieniądze dostawały tylko osoby wyjeżdżające do Skandynawii czy Wielkiej Brytanii - zwraca uwagę Satała. - Teraz taka sama stawka zaczęła obowiązywać też na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Różnica jest taka, że w tych krajach za taką kwotę da się pokryć przynajmniej wydatki związane z zakwaterowaniem, w Skandynawii czy na Wyspach niekoniecznie - mówi.

Kwestie finansowe są też jedną z przyczyn, dla których sporym zainteresowanie cieszą się kierunki geograficznie i kulturowo bliskie Polsce, takie jak Czechy i Węgry. Ceny w tych państwach są zbliżone do polskich. Bez widocznego wpływu na wybory warszawskich studentów wydaje się natomiast być rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę. - Wojna w Ukrainie nie wpłynęła na wyjazdowe plany polskich studentów. Kierunki wschodnie, czyli Litwa, Łotwa czy Estonia, i tak przyciągały nielicznych - przyznaje Monika Satała. - Po wybuchu konfliktu niektórzy zagraniczni studenci obawiali się za to przyjazdu do Polski. W lutym sporo osób, które miały spędzić na naszej uczelni semestr letni, w ostatniej chwili zrezygnowało - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"

Erasmus na UW

Uniwersytet Warszawski od lat pozostaje najaktywniejszą w ramach programu Erasmus polską uczelnią wyższą. W latach przed wybuchem pandemii co roku z takich wyjazdów korzystało około 900 studentów UW. W pandemicznym roku akademickim 2020/2021 w programie wzięło jedynie 582 osób. Z kolei rekordowy pod względem liczby uczestników był Erasmus w roku akademickim 2015/2016. Wtedy w ramach wymiany na zagranicznych uczelniach studiowało aż 1067 studentów UW.

Łącznie w latach 2014-2021 w ramach programu Erasmus+ za granicą uczyło się ponad 6,3 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Nieco mniej, bo niespełna 5,5 tys. osób, w ramach organizowanej przez Komisję Europejską wymiany studiowała na stołecznej uczelni. Najwięcej studentów przyjechało z Włoch i Hiszpanii, dużą część tej grupy stanowili też Francuzi i Niemcy.

W skali całego kraju w rekordowych latach 2014/25 oraz 2015/16 za granicę wyjeżdżało w ramach Erasmusa ok. 17 tysięcy polskich studentów rocznie, zaś do Polski przyjeżdżało ok. 15 tys. studentów zagraniczny.

ZOBACZ TEŻ: Poprosiła studentów, by włożyli nakrycia głowy uniemożliwiające ściąganie

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku znaleziono trzy ciała - poinformowały w piątek władze Meksyku. Zwłoki odnaleziono w pobliżu miejsca, gdzie w zeszły weekend zaginęło trzech zagranicznych turystów - dwóch Australijczyków i Amerykanin. Miejscowa prokuratura nie podała, czy są to ciała zaginionych.

Trzy ciała znalezione w miejscu zaginięcia turystów. "Znajdowały się w terenie trudno dostępnym"

Trzy ciała znalezione w miejscu zaginięcia turystów. "Znajdowały się w terenie trudno dostępnym"

Źródło:
PAP

Na rynku w Wolbromiu (Małopolsk) nożownik zaatakował 30-latka. Mężczyzna został kilkukrotnie ugodzony nożem. Walczy o życie w szpitalu. Prokuratura i policja wyjaśniają okoliczności i motywy ataku.

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Źródło:
PAP

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Nie żyją dwie osoby, które wjechały autem osobowym pod nadjeżdżający pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Klonownica-Augustów (woj. podlaskie). Policja ustala tożsamość ofiar i wyjaśnia okoliczności wypadku.

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Tarcia na linii Lewica - Koalicja Obywatelska we Włocławku. Wciąż nie wiadomo, kto i czy w ogóle będzie miał większość w radzie miasta. Nowy prezydent Krzysztof Kukucki (Lewica) mówi, że jest otwarty na współpracę z każdym. Z drugiej jednak strony wypomina sztabowi Koalicji Obywatelskiej walkę nie fair na finiszu kampanii wyborczej. Z kolei środowisko radnych Koalicji Obywatelskiej o koalicji z Lewicą wprost nie mówi. W tej układance jest jeszcze Prawo i Sprawiedliwość.

Trzech graczy i trudne rozmowy o rządzeniu po "brudnych zagrywkach" w kampanii

Trzech graczy i trudne rozmowy o rządzeniu po "brudnych zagrywkach" w kampanii

Źródło:
tvn24.pl

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W Bieszczadach majówkę spędza tysiące turystów. Najpopularniejsze miejscowości jak Cisna, Wetlina i Solina przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale nie tylko turyści pierwsze dni maja spędzają w tym zakątku Polski. Wrócili też oszuści, którzy wyłudzają od ludzi pieniądze metodą "na trzy kubki".

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Źródło:
tvn24.pl

Władze jednego z miasteczek na Sardynii przyjęły prawo pozwalające zawrzeć ślub na plaży dla nudystów - donosi stacja CNN. Od teraz chętni będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu... nago. - Nagość nie ma nic wspólnego z seksem. To filozofia życia w bliskości z naturą. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni – tłumaczył w rozmowie z CNN Lugi Tedeschi, burmistrzem San Vero Milis.

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Źródło:
CNN

Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła. Konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w piątek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Źródło:
PAP

Przepisy jasno mówią o tym, kto wybiera polskiego kandydata na komisarza w Unii Europejskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Paprocka z kancelarii prezydenta. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której prezydent i rząd nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Źródło:
TVN24

Podczas spływu pontonowego rzeką San w miejscowości Wybrzeże (Podkarpacie) utonął 47-letni mężczyzna. Ciało zostało zabezpieczone do badań. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Proboszcz parafii w Kraśniku (Lubelskie) bez zgody przeprowadził prace ziemne związane z postawieniem na skarpie staromiejskiej paneli fotowoltaicznych. O sprawie powiadomił były społeczny opiekun zabytków, który uważa że inwestycja pogorszyła panoramę Starego Miasta oraz może się przyczynić do powstawania spękań murów dawnego klasztoru z XV wieku. Ksiądz ma zapłacić dwa tysiące złotych kary.

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Źródło:
tvn24.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24