Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na Erasmusa. Pieniądze coraz większym problemem studentów

Źródło:
tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski
Studenckie mieszkanie poszukiwane
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24
wideo 2/4
Studenckie mieszkanie poszukiwaneTVN24

Popularność programu studenckich wymian Erasmus wróciła do poziomu sprzed pandemii - wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego. Lista kierunków najchętniej wybieranych przez polskich studentów od lat jest podobna, jednak coraz większym problemem stają się rosnące w całej Europie koszty utrzymania. - Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W niektórych krajach nie wystarcza nawet na wydatki związane z zakwaterowaniem - mówi koordynatorka programu na Uniwersytecie Warszawskim.

Z informacji przekazanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że popularność programu wymian studenckich wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Za granicę w ramach Erasmus+ wyjechało ok. 900 osób, czyli mniej więcej tyle samo ile jeździło przed 2020 rokiem.

Erasmus - najpopularniejsze kierunki

Uniwersytet Warszawski nie dysponuje jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi wyjazdów jego studentów w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2021/2022. Najpopularniejsze kierunki od lat pozostają jednak te same. Na pierwszym miejscu utrzymuje się Hiszpania, do której w latach 2014-2021 wyjechało łącznie 1192 warszawskich studentów. Drugie miejsce zajmują Włochy, do których w tym samym czasie udało się na wymianę 996 studentów. Trzecie miejsce zajmują natomiast Niemcy - do tego kraju wyjechało w latach 2014-2021 827 studentów z UW.

Na kolejnych pozycjach zestawienia przygotowanego przez UW uplasowały się Francja (681 studentów), Portugalia (367 studentów), Belgia (309 studentów), Holandia (293 studentów) i Wielka Brytania (247 studentów). - Te kierunki od lat są w czołówce. Z tamtejszymi uczelniami mamy podpisanych najwięcej umów, co przekłada się na dużą liczbę miejsc dla naszych studentów, a chętnych nie brakuje - wyjaśnia Monika Satała, koordynatorka Programu Erasmus+ na warszawskiej uczelni. Podobnie wygląda popularność kierunków programu Erasmus w skali całego kraju. Duży wpływ na nie mają umowy partnerskie podpisywane przez poszczególne polskie uczelnie, jednak trzy pierwsze miejsca pozostają bez zmian: Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Polscy studencie w programie Erasmus. Dane za 2017 rokPAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: To najlepsze miasto dla studentów. Włosi docenili Warszawę

Erasmus - koszty

Nie oznacza to jednak, że nie są obserwowane zmiany w popularności poszczególnych kierunków. Przyczyny są różne. - Od kilku lat obserwujemy delikatny spadek zainteresowania Niemcami. To rezultat tego, że coraz mniej Polaków jako drugi język obcy wybiera niemiecki zastępując go hiszpańskim czy włoskim - wyjaśnia Monika Satała.

Szybko rosnące w całej Europie ceny sprawiają, że coraz większe znaczenie mają także kwestie inne niż kulturowe czy edukacyjne. Problemem są szybko rosnące koszty studiowania za granicą. - Studenci wracający z krajów skandynawskich mają zwykle mieszane uczucia. Są bardzo zadowoleni z poziomu tamtejszych uczelni, ale nieco rozczarowani pogodą i oferta kulturalno-rozrywkową, zwłaszcza poza największymi miastami. Narzekają też na wysokie ceny - potwierdza koordynatorka Programu Erasmus+ Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci korzystający z wymian w ramach programu Erasmus mogą liczyć na stypendia, jednak ich wysokość rzadko starcza na pokrycie większości kosztów. Ten problem dotyczy m.in. studentów wybierających się do Wielkiej Brytanii, jednego z najdroższych kierunków studenckich, w którym jednocześnie stypendium zostało w tym roku zmniejszone z 550 do 520 euro miesięcznie.

- Stypendium nie wzrosło znacząco od wielu lat. W lipcu tego roku powiększyła się natomiast grupa krajów, w której studenci otrzymują co miesiąc 550 euro. Wcześniej takie pieniądze dostawały tylko osoby wyjeżdżające do Skandynawii czy Wielkiej Brytanii - zwraca uwagę Satała. - Teraz taka sama stawka zaczęła obowiązywać też na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Różnica jest taka, że w tych krajach za taką kwotę da się pokryć przynajmniej wydatki związane z zakwaterowaniem, w Skandynawii czy na Wyspach niekoniecznie - mówi.

Kwestie finansowe są też jedną z przyczyn, dla których sporym zainteresowanie cieszą się kierunki geograficznie i kulturowo bliskie Polsce, takie jak Czechy i Węgry. Ceny w tych państwach są zbliżone do polskich. Bez widocznego wpływu na wybory warszawskich studentów wydaje się natomiast być rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę. - Wojna w Ukrainie nie wpłynęła na wyjazdowe plany polskich studentów. Kierunki wschodnie, czyli Litwa, Łotwa czy Estonia, i tak przyciągały nielicznych - przyznaje Monika Satała. - Po wybuchu konfliktu niektórzy zagraniczni studenci obawiali się za to przyjazdu do Polski. W lutym sporo osób, które miały spędzić na naszej uczelni semestr letni, w ostatniej chwili zrezygnowało - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjskie uczelnie wycofują się z Erasmusa. "Traciliśmy na tym programie"

Erasmus na UW

Uniwersytet Warszawski od lat pozostaje najaktywniejszą w ramach programu Erasmus polską uczelnią wyższą. W latach przed wybuchem pandemii co roku z takich wyjazdów korzystało około 900 studentów UW. W pandemicznym roku akademickim 2020/2021 w programie wzięło jedynie 582 osób. Z kolei rekordowy pod względem liczby uczestników był Erasmus w roku akademickim 2015/2016. Wtedy w ramach wymiany na zagranicznych uczelniach studiowało aż 1067 studentów UW.

Łącznie w latach 2014-2021 w ramach programu Erasmus+ za granicą uczyło się ponad 6,3 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Nieco mniej, bo niespełna 5,5 tys. osób, w ramach organizowanej przez Komisję Europejską wymiany studiowała na stołecznej uczelni. Najwięcej studentów przyjechało z Włoch i Hiszpanii, dużą część tej grupy stanowili też Francuzi i Niemcy.

W skali całego kraju w rekordowych latach 2014/25 oraz 2015/16 za granicę wyjeżdżało w ramach Erasmusa ok. 17 tysięcy polskich studentów rocznie, zaś do Polski przyjeżdżało ok. 15 tys. studentów zagraniczny.

ZOBACZ TEŻ: Poprosiła studentów, by włożyli nakrycia głowy uniemożliwiające ściąganie

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: tvn24.pl, Uniwersytet Warszawski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Jednym z istotnych elementów raportu z audytu dwustu postępowań, który musi zostać spełniony, jest kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej kolegów i koleżanek, którzy przy ich prowadzeniu albo nadzorowaniu kierowali się przesłankami nie zawsze słusznymi i nie zawsze godnymi pochwały - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram (Inicjatywa Wolne Sądy), odnosząc się do rozliczeń, mówiła, iż "widać, że w większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła, tylko to były takie sytuacje, że pan Macierewicz wchodził do CEK NATO i nie został w postępowaniu przesłuchany".

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

- Marcin Romanowski, zamiast siedzieć cicho, bo jest podejrzany o 11 przestępstw, uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i będzie to transmitował - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że były wiceminister sprawiedliwości "powinien jak najszybciej przyjechać do Polski, stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości".

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Źródło:
TVN24

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

Przebrali się za dostawców jedzenia, mieli charakterystyczne torby, w które schowali łomy. Działali szybko i zuchwale, ukradli biżuterię wartą półtora miliona złotych. Sprawcy napadu na sklep jubilerski w warszawskiej Galerii Mokotów wciąż są na wolności. Jak zdradza prokuratura, szuka ich "bardzo dużo funkcjonariuszy policji".

Okradli jubilera przebrani za dostawców jedzenia, uciekli na hulajnogach. Obława

Okradli jubilera przebrani za dostawców jedzenia, uciekli na hulajnogach. Obława

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

W czwartek wieczorem doszło do potrącenia 17-latka na przejściu dla pieszych w Żyrardowie (Mazowieckie). Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Poszkodowany trafił do szpitala. Chwilę wcześniej w tym samym mieście kierowca potrącił na przejściu kobietę i odjechał.

Dwa wypadki z udziałem pieszych. Najpierw potrącenie kobiety, później nastolatka

Dwa wypadki z udziałem pieszych. Najpierw potrącenie kobiety, później nastolatka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Doszło do takiej sytuacji, że PKW powiedziało: umywamy ręce, teraz ty ministrze się tym zajmij, ty zdecyduj i w takiej sytuacji ministra stawiają - mówił w "Tak jest" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS, realizując tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Kolejny krok należy do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, bo to on formalnie podejmuje decyzję dotyczącą dokonania wypłaty pieniędzy dla partii politycznych.

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Źródło:
TVN24

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau
Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kobieta, która zaginęła 52 lata temu, została odnaleziona cała i zdrowa po tym, jak policja opublikowała w mediach społecznościowych jej zdjęcie sprzed lat z apelem o pomoc w ustaleniu, co się z nią stało.

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Źródło:
PAP
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian