W środę ogłoszono laureatów Nagrody Nobla 2024 z chemii. Nagroda została podzielona po połowie dla Davida Bakera oraz wspólnie Demisa Hassabisa i Johna M. Jumpera, za ich badania nad projektowaniem i przewidywaniem trójwymiarowej struktury białek.
Decyzję ogłosił Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. "Komitet zdecydował o przyznaniu Nagrody Nobla 2024 z chemii w połowie dla Davida Bakera 'za projektowanie białek z użyciem metod obliczeniowych' oraz w drugiej połowie wspólnie dla Demisa Hassabisa i Johna M. Jumpera 'za 'przewidywanie struktury białek'" - przekazano.
Jak dodano, Amerykanin Baker "dokonał niemal niemożliwego wyczynu zbudowania zupełnie nowych rodzajów białek", a Brytyjczycy Hassabis i Jumper "opracowali oparty na sztucznej inteligencji model, by rozwiązać 50-letni problem: przewidywanie złożonych struktur białek".
Baker w 2003 roku stworzył białko o nazwie Top7, które różni się od innych znanych białek swoją strukturą, która nie występuje nigdzie indziej w naturze. Z kolei Hassabis i Jumper w 2020 roku z powodzeniem wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia modelu zwanego AlphaFold2 służącego do przewidywania struktury prawie wszystkich znanych naukowcom białek, wskazano.
Nobliści w 2024 roku
We wtorek poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki - są nimi John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton za "fundamentalne odkrycia umożliwiające uczenie maszynowe przy wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych". Z kolei w poniedziałek ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii - to Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.
W czwartek poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla, którą przyzna Akademia Szwedzka. W piątek Pokojowa Nagroda Nobla zostanie przyznana w stolicy Norwegii, Oslo, i ogłosi ją pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski.
Z kolei w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi laureata Nagrody Nobla z ekonomii, dziedziny niewymienionej w testamencie Alfreda Nobla. Nagroda ta formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla i jako jedyna finansowana jest z funduszy szwedzkiego banku centralnego.
Nagroda Nobla to złoty medal z wizerunkiem Szweda Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom, a także nagroda pieniężna wynosząca 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł). O tym, kto zostanie wyróżniony, decydują komitety złożone z naukowców i autorytetów na podstawie nadesłanych nominacji. Wskazane przez Nobla kryterium wyboru to odkrycia i osiągnięcia przynoszące ludzkości największe korzyści.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: x.com/NobelPrize