Ogłoszono laureatów Nagrody Nobla 2024 z fizyki

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przyznanie Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie medycyny lub fizjologii
Przyznanie Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie medycyny lub fizjologiiReuters
wideo 2/2
Przyznanie Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie medycyny lub fizjologiiReuters

Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił laureatów Nagrody Nobla 2024 z fizyki. Zostali nimi John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton za "fundamentalne odkrycia umożliwiające uczenie maszynowe przy wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych".

Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk swoją decyzję ogłosił we wtorek. John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton dokonali ważnych odkryć umożliwiających rozwój sztucznej inteligencji. Zdaniem przyznających wyróżnienie, "wykorzystali narzędzia fizyczne do opracowania metod, które stały się fundamentem dzisiejszej potęgi uczenia maszynowego".

Hopfield skonstruował pamięć skojarzeniową (asocjacyjną), która jest w stanie przechowywać i rekonstruować obrazy oraz inne rodzaje wzorców. Hinton wynalazł metodę, która może samodzielnie znajdować pewne właściwości w danych i dzięki temu wykonywać zadania, takie jak identyfikowanie konkretnych elementów na obrazach. Pozwala to m.in. tworzyć nowe materiały o specyficznych właściwościach.

Jak ocenił Komitet Noblowski, laureaci "pokazali nam zupełnie nowy sposób wykorzystania komputerów, by pomóc nam i pokierować nas w rozwiązywaniu wielu wyzwań, przed którymi stoi nasze społeczeństwo". "Dzięki ich pracy ludzkość ma nowe narzędzie, z którego możemy korzystać dla dobrych celów. Uczenie maszynowe oparte na sztucznych sieciach neuronowych rewolucjonizuje właśnie naukę, inżynierię i życie codzienne" - wskazano.

W poniedziałek poznaliśmy już laureatów Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny. Wyróżnienie otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun, za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.

ZOBACZ TEŻ: Znamy laureatów Nagrody Nobla z medycyny za 2024 rok

Nagroda Nobla 2024

Nagroda Nobla to złoty medal z wizerunkiem fundatora nagrody, Szweda Alfreda Nobla, oraz kaligrafowany dyplom. Od 2023 roku to także najwyższa w historii nagroda pieniężna dla laureata, wynosząca 11 mln koron szwedzkich (równowartość ok. 4,2 mln zł).

O tym, kto zostanie wyróżniony, decydują komitety złożone z naukowców i autorytetów na podstawie nadesłanych nominacji. Wskazane przez Alfreda Nobla kryterium wyboru to odkrycia i osiągnięcia przynoszące ludzkości największe korzyści.

W środę Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosi laureata z chemii. W czwartek literacką Nagrodę Nobla przyzna Akademia Szwedzka. W piątek Pokojowa Nagroda Nobla zostanie przyznana w stolicy Norwegii, Oslo. Ogłosi ją pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski. Na początku października poinformowano, że w tym roku zarejestrowano do niej łącznie 286 kandydatur (197 osób oraz 89 organizacji)

14 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi laureata Nagrody Nobla z ekonomii, dziedziny niewymienionej w testamencie Nobla. Z tego powodu przyznawany od 1969 roku laur formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla i jako jedyna finansowana jest z funduszy szwedzkiego banku centralnego.

Nagroda NoblaPAP

ZOBACZ TEŻ: Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: