Bombowce w powietrzu. Maszyny USA nad spornym morzem


Dwa amerykańskie bombowce przeleciały nad spornym akwenem Morza Południowochińskiego - poinformowały w piątek władze wojskowe USA. Do akwenu, nad którym dokonano przelotu, roszczą sobie prawa Chińczycy. Strona amerykańska uważa, że to morze otwarte.

Przed przelotem nad Morzem Południowochińskim w czwartek dwa amerykańskie bombowce B-1B wraz z japońskimi siłami powietrznymi przeprowadziły nocne ćwiczenia nad Morzem Wschodniochińskim. - To jest jasna demonstracja naszych możliwości przeprowadzania bezpiecznych operacji z naszymi sojusznikami - powiedział rzecznik amerykańskich sił powietrznych Ryan Simpson.

- Sprzeciwiamy się nadużywaniu wolności przelotu jako wymówki do naruszania bezpieczeństwa - oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.

USA chcą sankcji, Chiny - dialogu

Jak odnotowuje Reuters, do przelotu doszło w czasie, gdy prezydent USA Donald Trump oraz chiński przywódca Xi Jinping przygotowują się do spotkania na marginesie szczytu G20 w Hamburgu. Przywódcy mają rozmawiać na temat udanej północnokoreańskiej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

W środę ambasadorowie USA, Wielkiej Brytanii i Francji opowiedzieli się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ za nałożeniem dodatkowych sankcji na reżim w Pjongjangu. Przedstawiciele Rosji i Chin byli temu przeciwni.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że amerykańska administracja "rozważa teraz wszelkie możliwe opcje" wobec Korei Północnej. Xi oświadczył w czwartek, że Chiny pozostają zaangażowane na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i opowiadają się za rozwiązywaniem wszelkich problemów poprzez dialog.

Pięć bilionów na wodzie

Przez Morze Południowochińskie prowadzą ważne szlaki żeglugowe. Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga pięciu bilionów dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly. USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu. Polityka Pekinu doprowadziła też do sporu terytorialnego z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Air Force

Tagi:
Raporty: