Rebelianci z Jemenu wystrzelili 14 dronów. Zestrzelił je amerykański niszczyciel

Źródło:
PAP
Amerykański okręt wojenny USS Carney. Wideo ilustracyjne
Amerykański okręt wojenny USS Carney. Wideo ilustracyjne Reuters
wideo 2/2
Amerykański okręt wojenny USS Carney. Wideo ilustracyjne Reuters

Czternaście dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu zostało zestrzelonych nad Morzem Czerwonym przez amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64).

Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA poinformowało, że w sobotę "we wczesnych godzinach porannych czasu jemeńskiego amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64) klasy Arliegh Burke, operujący na Morzu Czerwonym, dokonał udanej operacji zestrzelenia 14 bezzałogowych statków powietrznych (...), wystrzelonych z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Hutich".

Czytaj też: Rebelianci w Jemenie: będziemy atakować wszystkie statki płynące do Izraela Amerykańskie dowództwo dodało w komunikacie, że drony nie uszkodziły żadnej z pływających w pobliżu jednostek, a władze wojskowe innych państw operujących na Morzu Czarnym zostały poinformowane o zagrożeniu.

Wzmożone ataki

Od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy doszło do wzmożenia ataków ze strony wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie, których celem stały się m.in. statki handlowe na Morzu Czerwonym.

W nocy z piątku na sobotę niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - informował o tym w sobotę rano brytyjski minister obrony Grant Shapps.

Atak na statki handlowe

W piątek Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym dwa statki handlowe: należący do szwajcarskiej firmy kontenerowiec MSC Palatium III i kontenerowiec należący do Hapag-Lloyd AG. Po tym incydencie kilka firm przewozowych wydało komunikaty informujące, że zawieszają transport przez Morze Czerwone - niektóre do odwołania, inne tylko do poniedziałku.

We wtorek 12 grudnia jemeńskie ugrupowanie zapowiedziało, że ostrzeliwane będą wszystkie jednostki płynące do Izraela i ostrzegło armatorów przed korzystaniem z izraelskich portów. Huti oznajmili ponadto, że ataki na statki będą kontynuowane, dopóki Izrael nie wstrzyma ofensywy w Gazie.

Brytyjczycy zestrzelili drona

BBC, powołując się na słowa sekretarza obrony Granta Shapps'a, poinformował w sobotę, że brytyjski okręt wojenny HMS Diamond, niszczyciel typu 45, zestrzelił na Morzu Czerwonym prawdopodobnie drona szturmowego.

Ministerstwo Obrony nie ujawniło, kto stoi za incydentem. Niewykluczone, że tak jak w przypadku amerykańskiego niszczyciela, za atakami stoją również jemeńscy rebelianci.

Autorka/Autor:mm/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: