Drony

Drony

Zamówił przesyłkę w sklepie sportowym, ale paczki nie dostarczył kurier. Zakupy przyleciały dronem - prosto na podwórko. Pierwszy raz w Polsce drogą powietrzną przetransportowano przesyłkę do klienta przed domem. Czy niebo zamieni się w dronowe autostrady, a latające statki zastąpią kurierów? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek.

Wstrzymałem atak na Iran, ponieważ nie byłaby to proporcjonalna odpowiedź na zestrzelenie bezosobowego drona - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Wcześniej "New York Times" napisał, że amerykański prezydent rozkazał przeprowadzić atak, ale zmienił zdanie. W wywiadzie dla NBC News, Trump podkreślił jednak, że amerykańskie samoloty nie znajdowały się jeszcze w powietrzu, a on sam ostatecznie nie wydał rozkazu.

W czwartek rano elitarne siły irańskiej Gwardii Rewolucyjnej przekazały, że zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego, gdy ten naruszył przestrzeń powietrzną Iranu. Rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban potwierdził zestrzelenie, zastrzegając jednak, że doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Incydent nazwał "niesprowokowanym atakiem".

Informacje o dostrzeżeniu dronów w rejonie ruchliwego międzynarodowego portu lotniczego w Newark (stan New Jersey) spowodowały we wtorek przerwę w jego funkcjonowaniu - poinformowała Federalna Agencja do spraw Lotnictwa (FAA). Obecnie lotnisko działa już normalnie.

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.

Amerykańska armia przyznała 50 milionów dolarów firmie, która ma dostarczyć systemy zamieniające zwykłe ciężarówki w autonomiczne pojazdy potrafiące samodzielnie tworzyć konwoje, bez kierowców. Wojsko nazywa to "krytyczną" technologią, która zmniejszy ryzyko towarzyszące żołnierzom w konwojach - w miejscach, gdzie mogą stać się celem ataku ze strony wrogów.

Mają latać w czwórkę, komunikując się i koordynując swoje działanie dzięki sztucznej inteligencji. Gremliny - nowe drony opracowywane dla wojska USA - mają robić to, co będzie zbyt ryzykowne dla zwykłych samolotów. Na przykład bezpiecznie unieszkodliwiać rosyjską obronę przeciwlotniczą. Agencja Pentagonu opublikowała pierwsze nagranie pokazujące je w działaniu.

Niektóre najnowsze amerykańskie samoloty zaczynają przypominać obiekty rodem z opowieści o UFO. Dotyczy to między innymi nowego drona zaprezentowanego przez koncern Boeing. To propozycja w konkursie na bezzałogowy tankowiec MQ-25, działający z pokładów lotniskowców atomowych.

Sokoły niezwykle skutecznie polują na inne zwierzęta, czy ich metod łowieckich nie dałoby się wykorzystać przy "polowaniu" na drony? - zastanawiali się wojskowi z amerykańskich sił powietrznych. U.S. Air Force ufundowały badania, przeprowadzone przez zoologów z uniwersytetu w Oxfordzie.

Dziesiątki spóźnionych samolotów, setki pasażerów lądujących nie tam, gdzie powinni i trudne do oszacowania straty - wszystko to przez jednego małego drona-zabawkę. Brytyjska firma odpowiadająca za kontrolę ruchu lotniczego nad Wielką Brytanią apeluje przy pomocy sugestywnej animacji, aby pomyśleć, zanim pójdzie się "pobawić" w pobliżu lotniska.