Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że często różnił się poglądami ze zwolnionym we wtorek przez prezydenta USA Donalda Trumpa doradcą Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.
- Było wiele okazji, przy których ja i Bolton bez wątpienia nie zgadzaliśmy się - powiedział Mike Pompeo na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu. – Ale dzieje się tak z wieloma osobami, z którymi współpracuję – przyznał.
Sekretarz stanu podkreślił, że "odejście jednego człowieka z administracji rządowej nie zmieni polityki zagranicznej USA".
"Prezydent gotowy na spotkanie z władzami Iranu"
Do sprawy zwolnienia Boltona odniósł się także minister skarbu USA Steven Mnuchin, który potwierdził słowa Pompeo, iż Donald Trump nie zamierza zmieniać swojej polityki wobec Iranu i jest zdecydowany kontynuować "kampanię maksymalnej presji" na Iran.
- Prezydent jest gotowy na spotkanie z władzami Iranu bez warunków wstępnych, ale zamierza utrzymywać kampanię maksymalnej presji - powiedział Mnuchin.
Trump zwolnił Boltona
O zwolnieniu Boltona Trump poinformował we wtorek na Twitterze i wyjaśnił, że zażądał dymisji od swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, a ten ją złożył. Dodał, że "mocno nie zgadzał się" z Boltonem w wielu kwestiach.
Inną wersję wydarzeń przedstawił John Bolton, który na Twitterze napisał, że złożył rezygnację, a prezydent Trump miał poprosić go o rozmowę na ten temat następnego dnia.
Iran: dymisja Boltona to znak porażki
Hesameddin Aszena, doradca irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego ocenił, że dymisja Johna Boltona to "wyraźny znak, iż amerykańska kampania sankcji przeciwko Iranowi jest porażką".
"Marginalizacja Boltona i jego dymisja to nie przypadek, ale wyraźny znak porażki amerykańskiej strategii maksymalnej presji. Nie mam wątpliwości, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z amerykańskim podejściem do Iranu i że nigdy się nie poddamy. Blokada Iranu zostanie złamana" - oświadczył na Twitterze doradca Rowhaniego.
Autor: asty//rzw / Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/ Department of State