"Uchodźcy nie będą musieli płacić przemytnikom za miejsce na gumowej łodzi". KE zapowiada analizę duńskiej ustawy

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Duński parlament Folketinget przyjął w czwartek ustawę umożliwiającą rozpatrywanie poza granicami Unii Europejskiej wniosków o azyl w tym kraju. Jeden z rzeczników Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz przekazał, że przepisy "rodzą fundamentalne pytania". KE zapowiedziała analizę duńskiej ustawy.

Duński parlament Folketinget przyjął w czwartek ustawę umożliwiającą rozpatrywanie wniosków o azyl w tym kraju poza granicami Unii Europejskiej. Na tej podstawie będzie można tworzyć ośrodki recepcyjne w innych krajach niż Dania, m.in. w Rwandzie. Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów, na co złożyło się poparcie zarówno ze strony rządzącej Danią socjaldemokracji, jak i centroprawicowej opozycji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Obecny system azylowy nie sprawdza się"

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfayego, którego ojciec przybył do Danii jako uchodźca z Etiopii, "obecny system azylowy nie sprawdza się". W jego opinii jednym z rozwiązań jest utworzenie ośrodków recepcyjnych poza granicami UE, na terytorium państw trzecich. - Wówczas uchodźcy nie będą musieli płacić przemytnikom za miejsce na gumowej łodzi, a my zaoszczędzimy 300 tys. koron rocznie (ok. 40 tys. euro). Tyle wydajemy na każdego imigranta, który odmawia powrotu do domu - tłumaczył.

Tesfaye poinformował, że rząd "sporządził listę kilka krajów, z którymi jest możliwość nawiązania współpracy w zakresie utworzenia ośrodków dla azylantów". Wśród nich są Rwanda, Tunezja, Etiopia oraz Egipt - podała w czwartek gazeta "Jyllands-Posten".

Dania od 2005 roku nie przyjmuje wniosków o azyl w swoich placówkach dyplomatycznych.

Rzecznik KE: zewnętrzne rozpatrywanie wniosków o azyl rodzi fundamentalne pytania

Uchwalenie przez Danię przepisów skomentował rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz. "Zewnętrzne rozpatrywanie wniosków o azyl rodzi fundamentalne pytania dotyczące zarówno dostępu do procedur azylowych, jak i skutecznego dostępu do ochrony" - powiedział.

Dodał, że unijny pakt o migracji i azylu opiera się na prawie do azylu jako podstawowym prawie w Unii Europejskiej, gwarantowanym przez Kartę Praw Podstawowych UE. "Komisja dokładnie przeanalizuje duńskie przepisy w oczekiwaniu na ich wejście w życie, zanim podejmie decyzję o dalszych krokach" - dodał.

W opinii duńskiego rządu zakwaterowanie osób starających się o azyl w państwie trzecim oraz rozpatrywanie tam wniosków nie stanowi naruszenia zobowiązań Danii wobec UE ani umów międzynarodowych.

Wcześniej duńską propozycję utworzenia ośrodków dla imigrantów w państwach trzecich skrytykował urząd wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców UNHCR. O tym zamiarze chłodno wypowiadała się również komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości