"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"


Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

"Kanclerz (Angela Merkel), prezydent Francji (Emmanuel Macron) i premier Wielkiej Brytanii (Boris Johnson) postanowili razem pracować na rzecz zmniejszenia napięć w regionie" - napisał na Twitterze rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seifert, po rozmowie telefonicznej Merkel z Macronem i Johnsonem.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna. Jest też pilnie pożądane, aby w szczególności Iran dał dowody powściągliwości w obecnej sytuacji" - dodał.

Merkel, Macron i Johnson wyrazili zaniepokojenie "negatywną rolą", jaką - w ich ocenie - odgrywa w regionie Iran. Potępiono niedawne ataki na siły koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim w Iraku, a zwłaszcza działania oddziałów Strażników Rewolucji Islamskiej Al-Kuds, których dowódcą był gen. Kasem Sulejmani, zabity w niedawnym ataku sił USA w Bagdadzie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU, W KTÓRYM ZGINĄŁ SULEJMANI >

KIM BYŁ KASEM SULEJMANI >

Przywódcy wezwali Teheran do powstrzymania się od działań, które byłyby sprzeczne z porozumieniem dotyczącym irańskiego programu nuklearnego, zawartego z mocarstwami zachodnimi.

Walka z tzw. Państwem Islamskim priorytetem

W opublikowanym później komunikacie grupy "E3" (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) podkreślono determinację tych krajów kontynuowania walki z tzw. Państwem Islamskim.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kontynuowania walki z 'Państwem Islamskim', która pozostaje priorytetem. Konieczne jest utrzymanie koalicji w tej sprawie. Wzywamy władze Iraku do dalszego dostarczanie niezbędnego wsparcia dla koalicji" - głosi oświadczenie grupy.

W oświadczeniu zadeklarowano gotowość "kontynuowania rozmów ze wszystkimi stronami w celu deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie". Grupa "E3" zapewniła o swoim poparciu dla "suwerenności i bezpieczeństwa Iraku".

Potencjał militarny krajów Bliskiego WschoduMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: kz//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: