"Między Niemcami i Francją mamy niezwykle wysoki poziom porozumienia"


W przemówieniu francuskiego prezydenta widzę podstawę do dalszej intensywnej współpracy między Niemcami i Francją - powiedziała we czwartek Angela Merkel. Emmanuel Macron we wtorek proponował m.in. wzmocnienie unijnej polityki obronnej i migracyjnej, oraz wspólnym budżecie strefy euro.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w czwartek po południu w Tallinnie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Merkel docenia propozycje Macrona

- Między Niemcami i Francją mamy niezwykle wysoki poziom porozumienia. W przemówieniu francuskiego prezydenta widzę w każdym razie dobrą podstawę dalszej intensywnej współpracy między Niemcami i Francją - powiedziała Merkel przed spotkaniem z Macronem.

Jak zaznaczyła, chce "postawić Europę na nowo na nogi i stworzyć podstawy dla Europy jeszcze skuteczniejszej". Oceniła "nadzwyczaj pozytywnie" proponowane przez Macrona rozszerzenie wspólnej unijnej polityki obronnej i migracyjnej. Celem jest tutaj wspólne europejskie postępowanie azylowe. - Potrzebę działania widzę jeszcze w odniesieniu do wspólnych elementów polityki zagranicznej - wskazała szefowa niemieckiego rządu.

Ze szczególnym uznaniem przyjęła przedstawione przez Macrona propozycje zharmonizowania podatku od dochodów przedsiębiorstw i prawa upadłościowego. Zagadnienia te będą uwzględnione także w rokowaniach w sprawie sformowania nowej niemieckiej koalicji rządowej.

Jak pisze agencja dpa, z otoczenia Macrona dochodzą głosy, iż nie chce on "biernie czekać" na utworzenie nowego rządu Niemiec. Także Merkel zadeklarowała: - Uważam, że powinniśmy bardzo szybko przystąpić do obrad.

Nieformalny szczyt UE

W Tallinnie w piątek rozpoczął się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Będzie dotyczył cyfryzacji, ale także najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed UE, głównie w kontekście Brexitu - pisze AFP.

Będzie to również pierwsza możliwość do wymiany poglądów po wyborach w Niemczech, które potwierdziły przywództwo Merkel oraz do odniesienia się do koncepcji dotyczących przyszłości Wspólnoty, które przedstawił we wtorek Macron.

Francuski prezydent na paryskiej Sorbonie mówił m.in. o wzmocnieniu Unii w wymiarze obrony i bezpieczeństwa, wspólnym budżecie obronnym, europejskim urzędzie azylowym oraz budżecie dla strefy euro.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, Reuters