"Najbardziej poszukiwana" para przestępców w USA aresztowana. Uratowano pięcioro dzieci

Źródło:
National Center for Missing & Exploited Children, CBS News

Edgar Salvador Casian-Garcia i Araceli Medina zostali zatrzymani pod zarzutem m.in. morderstwa, gwałtu i napaści - przekazały amerykańskie służby. Aresztowani ukrywali się prawie dwa lata, a w lutym jako pierwsza para trafili na listę "najbardziej poszukiwanych w USA". Ofiarami przestępstw miały być ich własne dzieci.

O aresztowaniu 34-letniego Edgara Salvadora Casiana-Garcii i jego partnerki, 38-letniej Araceli Mediny, służby poinformowały 31 marca. Mieszkająca wcześniej w stanie Waszyngton para została zatrzymana w Meksyku. Jak podano na stronie U.S. Marshals' Most Wanted List, Casian-Garcia i Medina usłyszeli zarzut morderstwa pierwszego stopnia, czterech przypadków gwałtu na dziecku oraz trzech przypadków napaści na dziecko.

Edgar Casian-Garcia i Araceli Medina National Center for Missing & Exploited Children

National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) przekazało, że przy aresztowaniu pary odnaleziono pięcioro dzieci będących pod ich opieką. Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele organizacji wyjaśnili, że cała piątka została już przetransportowana do Stanów Zjednoczonych i umieszczona w ośrodku opiekuńczym.

- Zbrodnie, o których popełnienie oskarżono Casiana-Garcię i Medinę, są ohydne. Doceniamy pełne poświęcenia i determinacji działania organów ścigania. Ta udana akcja ratunkowa jest świadectwem znaczenia zaangażowania w ochronę najbardziej narażonej części naszego społeczeństwa (dzieci - red.) - powiedział w trakcie konferencji John Bischoff z wydziału NCMEC zajmującego się zaginionymi dziećmi.

ZOBACZ TEŻ: Porwana 16-latka odnaleziona żywa. Była naga, w plastikowym worku, miała związane ręce i nogi

Z Waszyngtonu uciekli do Meksyku

Jak wyjaśnia CBS News, śledztwo w sprawie aresztowanej pary rozpoczęło się w 2020 roku. Wówczas na jednej ze stacji benzynowych w meksykańskiej Tijuanie znaleziono dwie dziewczynki - w wieku ośmiu oraz trzech lat - które zidentyfikowano jako biologiczne córki Casiana-Garcii. Obie miały na ciele oznaki "wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego".

Z ustaleń śledczych wynika, że kilka miesięcy później, w 2021 roku, para wraz z czwórką dzieci mężczyzny oraz jednym wspólnym dzieckiem uciekła do Meksyku.

Kolejne dziecko, 7-letni Edgar, syn Casiana-Garcii, było wówczas uznawane za zaginione. Jeszcze przed ucieczką z kraju para miała zeznać, że chłopiec przebywa u krewnych w Kalifornii. Na początku bieżącego roku w pobliżu domu aresztowanych znaleziono jednak jego ciało, w następstwie czego trafili oni - jako pierwsza w historii para - na listę U.S. Marshals Service's 15 Most Wanted, na której figuruje 15 najpilniej poszukiwanych w danym momencie osób w USA.

ZOBACZ TEŻ: Miał zabić ciotkę, bo zmuszała go do nauki. Zwłoki ukrył za lodówką

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: National Center for Missing & Exploited Children, CBS News

Źródło zdjęcia głównego: National Center for Missing & Exploited Children