Media: Iran i Arabia Saudyjska wznowią stosunki dyplomatyczne. Efekt rozmów w Chinach

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
03.01.2016 | Teheran: atak rozwścieczonego tłumu na ambasadę Arabii Saudyjskiej
03.01.2016 | Teheran: atak rozwścieczonego tłumu na ambasadę Arabii SaudyjskiejMonika Krajewska | Fakty TVN
wideo 2/2
Monika Krajewska | Fakty TVN03.01.2016 | Teheran: atak rozwścieczonego tłumu na ambasadę Arabii Saudyjskiej

Iran i Arabia Saudyjska porozumiały się w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych zerwanych w 2016 roku, a także ponownego otwarcia ambasad obu państw w Teheranie i Rijadzie - poinformowała agencja Reutera. Jak dodała, powołując się na państwowe irańskie i saudyjskie media, jest to efekt trójstronnych rozmów przeprowadzonych w Pekinie.

Arabia Saudyjska i Iran potwierdziły, że będą respektować suwerenność i integralność terytorialną swoich krajów, powstrzymają się od ingerencji w wewnętrzne sprawy drugiej strony, a także przywrócą obowiązywanie szeregu dwustronnych porozumień, w szczególności umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z 2001 roku oraz umowy o stosunkach gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych z 1998 roku. Ambasady w Rijadzie i Teheranie powinny wznowić działalność w ciągu dwóch miesięcy - wynika z informacji przekazanych przez Reutera.

Jak poinformowała agencja AP, w najbliższym czasie ma dojść do spotkania szefów irańskiej i saudyjskiej dyplomacji. Ministrowie ustalą warunki objęcia misji dyplomatycznych przez ambasadorów obu państw.

Sekretne dostawy dla Rosji. "Iran stanął po niewłaściwej stronie historii" >>>

Władze w Teheranie i Rijadzie podziękowały Chinom za wysiłki na rzecz normalizacji irańsko-saudyjskich relacji, a także Irakowi i Omanowi za zorganizowanie w tych krajach w latach 2021-22 negocjacji pomiędzy skonfliktowanymi państwami.

Napięte stosunki Arabii Saudyjskiej i Iranu

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na swoją ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie w styczniu 2016 roku. Napaści dokonały grupy osób protestujących przeciwko przeprowadzonej przez władze w Rijadzie egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

W kolejnych latach sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran rywalizowały ze sobą między innymi podczas wojen domowych w Jemenie i Syrii, w których wsparły przeciwne strony konfliktu - przypomniał Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości