Sekretne dostawy dla Rosji. "Iran stanął po niewłaściwej stronie historii"

Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Archiwum Reuters
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters

Pod koniec stycznia Iran dostarczył Rosji około 100 milionów nabojów i około 300 tysięcy różnego typu pocisków, m.in. artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych – informuje w środę Sky News. Uzbrojenie, które zostało przekazane drogą morską, jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą – przekazuje brytyjska telewizja.

Jak wynika z analizy ruchu statków na wodach Morza Kaspijskiego, dwie jednostki pływające pod rosyjską banderą i przewożące około 200 kontenerów z uzbrojeniem opuściły 10 stycznia irański port Amirabad.

Dwa dni później zatrzymały się na kilka dni u wybrzeży Turkmenistanu, a następnie 27 stycznia dotarły do Astrachania w Rosji. 3 lutego statki udały się w dalszy rejs - przekazała Sky News za własnymi źródłami zastrzegającymi sobie anonimowość.

Oprócz około 100 milionów nabojów do pistoletów, karabinów maszynowych i karabinków szturmowych, Rosja sprowadziła z Iranu również około 300 tysięcy granatów, pocisków moździerzowych, artyleryjskich i przeciwpancernych oraz 10 tysięcy kamizelek kuloodpornych i hełmów. Władze w Moskwie miały zapłacić za te dostawy gotówką. Dokładna kwota nie jest znana, lecz informatorzy brytyjskiej telewizji ocenili ją jako "znaczącą".

- Iran stanął po niewłaściwej stronie historii. Symptomatyczne jest jednak to, że agresor traci podczas wojny tak wiele amunicji, że musi poszukiwać wsparcia u "koalicji słabych państw", czyli w Iranie lub Korei Północnej - ocenił w rozmowie ze Sky News ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko.

Iran dozbraja Rosję

Jak podkreślono w środowej analizie, wsparcie z Iranu nie wystarczy rosyjskim wojskom na długo, ponieważ - według różnych szacunków - rosyjskie siły zużywają na froncie od 20 tysięcy do nawet 70 tysięcy pocisków artyleryjskich w ciągu doby.

W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki w Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony.

Państwa zachodnie, m.in. USA, od kilku miesięcy ostrzegają, że współpraca zbrojeniowa Iranu z Rosją może zostać rozszerzona i objąć też m.in. dostawy pocisków rakietowych.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock