TVN24 | Świat

"Spotkaliśmy się, aby zaplanować przyszłość". Morawiecki, Orban i Salvini rozmawiali w Budapeszcie

TVN24 | Świat

Autor:
momo/rzw,
adso
Źródło:
PAP, TVN24
Morawiecki: potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości
Morawiecki: potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartościTVP
wideo 2/7
TVPMorawiecki: potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości

Potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej tradycyjnych wartości – oświadczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i przewodniczącym włoskiej Ligi Matteo Salvinim. - Interesy naszych narodów nie są sprzeczne w żadnym temacie – przekonywał szef węgierskiego rządu. Włoski polityk oświadczył zaś: - Jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę wobec propozycji lewicy, która kwestionuje nasze korzenie. Zdaniem Donalda Tuska, politycy organizują "proputinowski blok polityczny".

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Wieczorem politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z KONFERENCJI W BUDAPESZCIE >>>

Orban: chcemy zjednoczyć siły, które bronią wolności i tradycyjnych wartości europejskich

Gospodarz spotkania, szef węgierskiego rządu, powiedział, że jednym z omawianych tematów była walka z pandemią COVID-19, choć omówienie tej kwestii nie było powodem czwartkowych rozmów. - Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby zwiększyła tempo zakupu szczepionek, co jest warunkiem wstępnym, aby zatrzymać pandemię – mówił.

Orban podkreślił, że jednym z powodów spotkania było opuszczenie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) przez jego partię, Fidesz. - Spotkaliśmy się tutaj, aby zaplanować przyszłość. Powstaje proste pytanie: czego tak naprawdę chcemy? Pan przewodniczący Salvini powiedział, że zgadzamy się co do tego, że chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości. Wyjaśniliśmy sobie wszystkie kwestie, które z naszego punktu widzenia, z punktu widzenia naszych krajów i narodów są najważniejsze. Doszliśmy do wniosku, że nie ma ani jednego tematu, gdzie nie bylibyśmy w stanie się porozumieć, w związku z tym interesy naszych narodów nie są sprzeczne ze sobą w żadnym temacie – przekonywał szef węgierskiego rządu.

Orban: chcemy renesansu, chcemy odrodzenia, chcemy odrodzenia w całej Europie
Orban: chcemy renesansu, chcemy odrodzenia, chcemy odrodzenia w całej Europie

Ocenił, że obecnie wiele milionów mieszkańców Europy zostało pozostawionych bez właściwych i silnych reprezentacji politycznych. - Fakt, że EPL w zasadzie zaniechała współpracy z nami, a później współpracowała z innymi ugrupowaniami, mówi samo za siebie – stwierdził. - Europejscy chrześcijanie i demokraci nie mają przedstawicieli w Europie, dlatego też chcemy tych ludzi reprezentować, chcemy, żeby oni też mieli głos w Unii Europejskiej – dodał.

Orban powiedział, że razem z Mateuszem Morawieckim i Matteo Salvinim rozmawiali na temat wartości, które podzielają. - Jest to dość jasne, że poza zaangażowaniem w relacje transatlantyckie, szukamy wolności, godności, chrześcijaństwa, rodziny i suwerenności narodowej. Mówimy zdecydowane "nie" cenzurze i pewnego rodzaju mocarstwu europejskiemu pod agendą Brukseli, mówimy "nie" antysemityzmowi – oświadczył Orban.

Orban: mówimy nie cenzurze, imperium europejskiemu ze stolicą w Brukseli oraz mówimy nie antysemityzmowi
Orban: mówimy nie cenzurze, imperium europejskiemu ze stolicą w Brukseli oraz mówimy nie antysemityzmowi

- Chciałbym powiedzieć bardzo jasno: nie poddamy się żadnym prowokacjom – mówił Viktor Orban. Podkreślił, że "nasze wartości i nasze stanowiska są bardzo jasne". - Chcemy zakończyć te praktyki polityczne, które są po prostu śmieszne. Ta śmieszna geometria polityczna, w wyniku której mamy rozumieć, że na prawicy są tylko ekstremiści, a lewica reprezentuje również centrum. To jest dla nas nie do zaakceptowania, dlatego chcemy zjednoczyć siły, które bronią wolności, tradycyjnych wartości europejskich, godności człowieka i polityki europejskiej – powiedział premier Węgier.

Zapowiedział, że kolejne spotkanie z Morawieckim i Salvinim odbędzie się w maju, najprawdopodobniej w Warszawie. Jak dodał, dokładna data zostanie jeszcze ustalona w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Morawiecki: potrzeba planu renesansu Europy i jej wartości

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Budapeszcie podziękował Viktorowi Orbanowi "za zaproszenie tutaj na dyskusję o przyszłości Europy i obecnej sytuacji pandemicznej".

Wyjawił, że politycy dyskutowali o tym, "w jaki sposób można przyspieszyć programy szczepień i doprowadzić do tego, żeby w Europie było jak najwięcej szczepionek". - To jest ten najlepszy sposób, najlepsze remedium na walkę z COVID-19 – podkreślił. Poinformował, że przywódcy państw doszli podczas spotkania do "wielu wspólnych postanowień i uzgodnień".

Morawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem jest całkowite zwalczenie pandemii
Morawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem jest całkowite zwalczenie pandemii

Jako priorytet określił jak najszybsze zwalczenie pandemii, po to, by "od maja, czerwca, lipca Europa mogła wracać do normalności", także po to, by "szukać nowych platform porozumienia" w UE. Mówiąc o tych platformach porozumienia, wymienił "współpracę transatlantycką – NATO jako podstawowa płaszczyzna zapewnienia bezpieczeństwa".

- To także pogłębiona integracja europejska w tych wymiarach, które są potrzebne, ale szanująca jednocześnie narodową suwerenność, wolność jednostek, ale również - i to przede wszystkim - szanująca rzeczywiste, prawdziwe, realne europejskie wartości, jak rodzina, godność jednostki, tradycyjne wartości, jak chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, jeśli można tak powiedzieć, które z zewnątrz, spoza Europy, ale także z wewnątrz Europy próbują te wartości atakować – wyliczał Morawiecki.

- Spotkaliśmy się tutaj w Budapeszcie, bo wierzymy w przyszłość Europy, wierzymy w przyszłość Unii Europejskiej, wierzymy w to, że możemy budować wspólną drogę przed Europą – dodał. Jak podkreślił, "potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości".

Zapewnił, że integracja europejska "może dalej się rozwijać". - Ale żeby jej owoce były zdrowe, nie możemy zaniedbać korzeni, z których bierze się integracja europejska – podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki: potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości
Morawiecki: potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości

Morawiecki przekonywał, że "Europa to nie może być dyktat silniejszych, dzisiaj większych silniejszych". - Siły, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy, szacunku do rodziny, suwerennego państwa, godności człowieka, szacunku dla prawdy, prawa narodów do samostanowienia – to są siły, którym chcemy zaproponować pewną kontrofertę – mówił Morawiecki. Zaapelował o dialog i solidarność europejską na rzecz wspólnych wartości. - Wierzymy w to, że wiele państw europejskich, wiele narodów, duża część tych narodów będzie w stanie również z nami wejść w ten dialog. Chcemy ten dialog otworzyć. Chcemy być otwarci na ten dialog w najbliższych miesiącach, w najbliższych kwartałach – podkreślił. Morawiecki dodał, że przyjaźń włosko-węgiersko-polska jest "bardzo mocna, jest scementowana, ale jednocześnie bardzo otwarta na tworzenie pewnej nowej oferty dla Unii Europejskiej – silnej siłą państw suwerennych."

Salvini: nie może być tak, że tylko lewica definiuje przyszłość

Jako ostatni przemawiał Matteo Salvini. Jak przekonywał, polityka europejska po pandemii nie będzie już taka sama. - I nie może być tak, że tylko lewica definiuje przyszłość. My jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę wobec propozycji lewicy, która kwestionuje nasze korzenie – oznajmił. Jak podkreślił Włoch, "nie wystarczy, że będziemy trzecią, czy czwartą siłą". - Musimy być siłą numer jeden – wskazał.

Jak mówił, "wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epoki", jaką jest pandemia COVID-19. - To chyba najmroczniejszy okres od czasów wojen światowych. Okres, kiedy rodzina jest najważniejsza – przekonywał.

Salvini: wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epoki
Salvini: wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epokiTVP

Salvini stwierdził, że w swoich traktatach Unia Europejska odrzuciła fundamenty judeochrześcijańskie. - Moim zdaniem popełniła wówczas ogromny błąd – ocenił.

Podziękował premierom Morawieckiemu i Orbanowi za spotkanie, które jego zdaniem okaże się "historyczne".

- Dzisiaj jest nas trzech, ale chcemy, żeby było nas więcej. Jak mówią Amerykanie, mamy prawo szukać szczęścia i dobrobytu, bez żadnych ograniczeń. Nie chcemy nikogo atakować. Jesteśmy tu, by zbudować coś nowego i trwałego – oświadczył Włoch.

Salvini: wolność musi być dostępna dla każdego, każde państwo zasługuje na szacunek
Salvini: wolność musi być dostępna dla każdego, każde państwo zasługuje na szacunekTVP

Tusk: to organizowanie proputinowskiego bloku

Do spotkania w Budapeszcie odniósł się przewodniczący największej frakcji w Parlamencie Europejskim - Europejskiej Partii Ludowej - Donald Tusk. "Rosja mobilizuje siły wokół Ukrainy. USA ogłaszają stan zagrożenia w Europie. Morawiecki w Budapeszcie organizuje z Orbanem i Salvinim proputinowski blok polityczny. To nie jest prima aprilis" - napisał.

Na ten wpis odpowiedział wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. "Donald Tusk miał wiele okazji by przeciwdziałać proputinowskim tendencjom w Unii Europejskiej. Ostatnio na kongresie CDU chwalił działania niemieckich polityków, którzy na co dzień robią wszystko by dokończyć Nord Stream2. Nie skrytykował ich ani słowem. Ze strachu? Celowo? Na pewno w interesie Putina" - napisał na Twitterze Jabłoński.

Autor:momo/rzw, adso

Źródło: PAP, TVN24