TVN24 | Świat

"Promujemy solidarność". Morawiecki, Orban i Salvini spotkali się w Budapeszcie

TVN24 | Świat

Autor:
asty,ft,
momo/kg
Źródło:
PAP
Morawiecki spotka się z Salvinim i Orbanem
Morawiecki spotka się z Salvinim i OrbanemTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki spotka się z Salvinim i Orbanem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz z liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Rozmowa dotyczyła między innymi funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Po spotkaniu politycy pojawili się na konferencji prasowej i wydali oświadczenia.

W Budapeszcie odbyło się w czwartek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Węgier i lidera Fideszu Viktora Orbana oraz lidera włoskiej Ligi, byłego wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, którzy rozmawiali o przyszłości prawicy w Parlamencie Europejskim.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 19:06

  Konferencja premiera Morawieckiego, Victora Orbana oraz Matteo Salviniego dobiegła końca.

 • 19:06

  Salvini: Chciałem podziękować premierom Morawieckiemu i Orbanowi za to, że mogłem być z nimi w tym dniu, który moim zdaniem będzie historyczny.

 • 19:05

  Salvini: Dzisiaj jest nas trzech, ale chcemy, żeby było nas więcej. Jak mówią Amerykanie, mamy prawo szukać szczęścia i dobrobytu, bez żadnych ograniczeń. Nie chcemy nikogo atakować. Jesteśmy tu, by zbudować coś nowego i trwałego.

 • 19:04

  Salvini: u naszych bram jest islamizm, który musimy pokonać. Bez tego nie ma przyszłości. Potrzebujemy renesansu, który da kobietom i dzieciom więcej wolności.

 • 19:03

  Salvini: Wolność musi być dostępna dla każdego, każde państwo zasługuje na szacunek, nie wolno stosować szantażu. Każde państwo ma prawo kroczyć własną ścieżką. Nie może być żadnej organizacji, która będzie decydować, kto jest demokratą, a kto nie jest.

 • 19:02

  Salvini: Polityka europejska po pandemii nie będzie już taka sama. I nie może być tak, że tylko lewica definiuje przyszłość. My jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę wobec propozycji lewicy, która kwestionuje nasze korzenie. Nie wystarczy, że będziemy trzecią, czy czwartą siłą. Musimy być siłą numer jeden.

 • 18:59

  Salvini: Wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epoki. To chyba najmroczniejszy okres od czasów wojen światowych. Okres, kiedy rodzina jest najważniejsza. UE w swoich traktatach odrzuciła swoje fundamenty judeochrześcijańskie. Moim zdaniem popełniła wówczas ogromny błąd.

 • 18:58

  Przemawia Matteo Salvini.

 • 18:57

  Morawiecki: Promujemy solidarność, ale nie kosztem słabszych. Europa to nie może być dyktat silniejszych. Mogę powiedzieć, że ta polsko-węgierska przyjaźń jest bardzo znana, ale w hymnie Polski jest słynna fraza "z ziemi włoskiej do Polski" więc dzisiaj tutaj obecność Matteo Salviniego i ta nasza współpraca i przyjaźń jest bardzo mocna, ale jednocześnie bardzo otwarta na tworzenie nowej oferty dla UE.

 • 18:54

  Morawiecki: Potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości.

 • 18:53

  Morawiecki: Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi.

 • 18:52

  Morawiecki: Określiliśmy sobie nasze podstawowe priorytety: NATO jako podstawowa płaszczyzna zapewnienia bezpieczeństwa, ale także pgłębiona integracja europejska w tych obszarach, które są potrzebne, ale jednocześnie szanująca narodową suwerenność, wolność, wolność jednostek, ale przede wszystkim rzeczywiste, europejskie wartości, takie jak rodzina, godność jednostki, chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, które spoza Europy, ale i z wewnątrz Europy, próbują je atakować. Wierzymy, że możemy budować wspólną drogę przed Europą.

 • 18:50

  Morawiecki: Doszliśmy do wielu wspólnych postanowień. Przede wszystkim priorytetem numer jeden jest całkowite zwalczenie pandemii, po to, by od maja, czerwca, lipca Europa mogła wracać do normalności.

 • 18:48

  Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

 • 18:48

  Orban: Rozpoczynamy prace organizacyjne. Kolejny raz spotkamy się w maju - prawdopodobnie w Warszawie, gdzie zaprosił nas premier Morawiecki. Dokładna data zostanie jeszcze ustalona w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

 • 18:47

  Orban: Jasne jest, że poza orientacją euroatlantycką, chcemy zajmować się wolnością, godnością, chrześcijaństwem, rodzinami oraz suwerennością narodową. Mówimy nie cenzurze, imperium europejskiemu ze stolicą w Brukseli oraz mówimy nie antysemityzmowi.

 • 18:45

  Orban: Fakt, że EPL w sposób jasny zgodziła się na współpracę z europejską lewicą spowodował, że wiele milionów obywateli UE pozostało bez jakiejkolwiek reprezentacji w europarlamencie.

 • 18:44

  Orban: Jesteśmy silnymi członkami UE i NATO. I to chcemy podkreślić.

 • 18:44

  Orban: Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane teraz dlatego, że zdecydowaliśmy, iż chcemy wyjść z Europejskiej Partii Ludowej. Są bardzo silne grupy prawicowe w PE, a Fidesz, partia polityczna, która wyszła z EPL jest ważną, liczącą się siłą w Europie. Spotkaliśmy się, aby przedyskutować naszą przyszłość. Czego chcemy? Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia, chcemy odrodzenia w całej Europie. I będziemy wspólnie pracować na rzecz tego pomysłu. Doszliśmy do wniosku, że nie ma ani jednego tematu, co do którego możemy się nie zgodzić. Interesy naszych krajów nie stoją w sprzeczności właściwie w żadnej kwestii.

 • 18:40

  Orban: Premier Morawiecki znany jest na Węgrzech jako jeden z naszych najbardziej wypróbowanych przyjaciół. Mamy dużą sympatię w Budapeszcie dla Warszawy. To stara przyjaźń. Nie jest także tajemnicą, że także Matteo Salvini jest naszym bohaterem. Gdy toczyły sie największe z debat dotyczące kryzysu migracyjnego on jako członek włoskiego rządu był w stanie udowodnić, że falę migrantów można powstrzymać. My Węgrzy powstrzymaliśmy migrację na ziemi, on, Włoch - na morzu.

 • 18:38

  Victor Orban: Wielu chciałoby się zająć innymi problemami, jednak każda dyskusja międzynarodowa obecnie skupia się na pandemii COVID-19. Podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i wzywamy Komisję Europejską, by zwiększyła swoje wysiłki na rzecz szybszego dostarczania szczepionek. Musimy przyspieszyć proces szczepień w Europie. I to było zagadnienie numer jeden naszego spotkania. Oczywiście nie był to główny temat naszego spotkania.

 • 18:35

  Rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Victora Orbana i Matteo Salviniego.

 • 18:00

  Rozmowy premierów Polski i Węgier oraz lidera włoskiej Ligi wciąż trwają. Spotkanie wyraźnie się przedłuża.

 • 17:41

  Wciąż czekamy na konferencję prasową Morawieckiego, Orbana i Salviniego, która pierwotnie miała rozpocząć się o godzinie 16:45.

 • 17:41

  W kolejnym wpisie Salvini opublikował fotografię z sesji plenarnej trzech polityków.

 • 17:39

  Zdjecia ze spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim oraz premierem Victorem Orbanem opublikował na swoim Twitterze także Matteo Salvini. "Pozdrowienia z Budapesztu" - podpisał.


 • 17:33

 • 17:03

  Wciąż czekamy na rozpoczęcie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego z Victorem Orbanem i Mateo Salvinim. Według doniesień opóźnienie może wynieść nawet godzinę.

 • 17:02

  Prof. Arkadiusz Stempień o spotkaniu Morawieckiego, Orbana i Salviniego w Budapeszcie: To próba utworzenia wielkiego bloku populistyczno-prawicowego w Europie, który ma rzucić rękawicę nowej osi, jaka powstanie w UE po odejściu Angeli Merkel, kiedy punkt ciężkości we Wspólnocie przesunie się między Paryż a Rzym, ten oficjalny Rzym.

  Nie spodziewam się dziś oficjalnej deklaracji, ani przypieczętowania powstania tego sojuszu, ale takiej ideowej karty założycielskiej, która określi ramy programowe, czyli Europę chrześcijańską, antyimigracyjną i Europę państw narodowych.

 • 16:42

  Europoseł PiS Ryszard Legutko stwierdził, że niezależnie od ustaleń czwartkowego spotkania, arytmetyka w Parlamencie Europejskim będzie taka, jaka została ustalona w wyniku wyborów, a do kolejnych wyborów - jego zdaniem - "nic nowego się nie narodzi".

  Podkreślał, że wszyscy trzej liderzy - Morawiecki, Orban i Salvini oraz ich partie mają inną pozycją, status. - Punkt dojścia jest podobny, czyli stworzenie alternatywy konserwatywnej, ale punkt wyjścia jest inny. My jesteśmy w grupie politycznej (Europejscy Konserwatyści i Refomatorzy - red.), która istnieje, działa od wielu lat, jest dobrze ustabilizowana. Jeśli chodzi o Fidesz, to oni po wyjściu z EPL-u są nigdzie, w politycznej próżni, natomiast Salvini jest w innej grupie politycznej - mówił Legutko.

  Według europosła PiS, włoska Liga jest "otoczona kordonem sanitarnym" w swojej grupie politycznej i uniemożliwia jej się działanie w ramach frakcji "Tożsamość i Demokracja". - Zarówno Węgrzy, jak i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu. Natomiast my działamy w ramach naszej grupy, gdzie mamy sporą grupę sojuszników, mamy Braci Włochów - partię, która rośnie w siłę i zrównała się w popularności z partią Salviniego, której popularność spada - powiedział Legutko.

  - Nam oczywiście będzie miło zaprosić Fidesz do dołączenia do EKR-u, to by nas wzmocniło. Co do Salviniego to też, choć decyzja zależy od naszych włoskich sprzymierzeńców. Sądzę, że też pewnie by przystali na to, ale to w dalszym ciągu nie zmienia arytmetyki politycznej w PE - dodał.

 • 16:38

  O godz. 16.45 premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orbán oraz przewodniczący partii Liga Matteo Salvini mają wydać wspólne oświadczenie.

Morawiecki: obrona tradycyjnych wartości jest dla nas podstawowa

Mateusz Morawiecki pytany w czwartek, czy nie obawia się tworzyć sojusz z Salvinim, znanym z popierania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, odparł, że dziś w Europie "trzeba rozmawiać o budowie silnego ugrupowania w ramach europarlamentu, które będzie broniło wartości tradycyjnych, normalnych, rodziny, państwa, tych najważniejszych wartości, na których wyrosła cywilizacja europejska".

- Obrona tych wartości jest dla nas podstawowa i my będziemy rozmawiali oczywiście z bardzo wieloma ludźmi, przedstawicielami poszczególnych ugrupowań. Ale jednocześnie przypominam, że mamy nasze własne ugrupowanie w Parlamencie Europejskim – Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którzy bardzo dobrze dzisiaj bronią tego zdrowego rozsądku, normalności – dodał szef rządu.

W środę rzecznik rządu Piotr Mueller w Programie Trzecim Polskiego Radia mówił, że spotkanie w Budapeszcie, będzie przede wszystkim dotyczyło tego, "w jaki sposób układać funkcjonowanie Unii Europejskiej w przyszłości". - Wiemy doskonale, że w tej chwili są duże napięcia w Unii co do sposobu funkcjonowania, również działania niektórych organów unijnych. Umawialiśmy się na określoną wizję Unii, (...) wspólnoty narodów działających wspólnie przede wszystkim w sprawach gospodarczych. Myślę, że to jest taki cel, który jest bardzo istotny i który na pewno będzie jednym z głównych przedmiotów rozmowy – wskazał.

Mateusz Morawiecki w WadowicachKPRM/Adam Guz

Orban: nie chcemy żyć w europejskim imperium z centrum w Brukseli

- W Europie jest bardzo wielu wyborców, którzy nie mają odpowiednio silnej reprezentacji w polityce europejskiej. Wielu z nas nie chce migracji, ale jest dla nas ważna tradycyjna rodzina, nie chcemy wielokulturowości, chcemy ochronić swoje narody, utrzymać naszą tożsamość narodową, nie chcemy żyć w europejskim imperium z centrum w Brukseli, tylko chcielibyśmy nadal żyć w utartych ramach narodowych – oznajmił w środę premier Węgier Viktor Orban w telewizji M1.

- Spróbujemy temu zaradzić, gdy będzie tu polski premier i, jak mam nadzieję, przyszły premier Włoch. Uruchomimy platformę czy proces, w wyniku którego obywatele wierzący w tradycyjne wartości europejskie będą mieć w Europie reprezentację o odpowiedniej wadze – dodał. Według Orbana tak myślących wyborców jest w Europie wiele dziesiątek lub nawet setek tysięcy. Wyraził też przekonanie, że wraz z wystąpieniem Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej "powstała w Europie czysta sytuacja".

We wtorek rzecznik rządu Orbana Bertalan Havasi poinformował że tematem rozmów w Budapeszcie ma być sojusz polityczny Ligi, Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu. Według mediów w efekcie rozmów może dojść do stworzenia nowej grupy w Parlamencie Europejskim.

"Przedstawimy kartę określającą wspólne wartości i cele"

Szef włoskiej Ligi Matteo Salvini oświadczył we wtorek w wywiadzie online dla węgierskiej agencji MTI, że wraz z premierami Polski i Węgier przedstawi kartę wspólnych wartości. - Przedstawimy kartę określającą wspólne wartości i cele – oznajmił. Jak podkreślił, Liga, Prawo i Sprawiedliwość oraz Fidesz wyznają wspólne europejskie wartości, stawiające w centrum uwagi pracę, dobrobyt, bezpieczeństwo, rodziny oraz chrześcijańskie wartości, na których powstała Europa.

Ewentualny sojusz krytykował w środę lider PO Borys Budka. "Premier Morawiecki zamiast wyjaśniać Komisji Europejskiej kwestie naruszania sędziowskiej niezawisłości, będzie jutro bawił się z wielbicielami Putina: Orbanem i Salvinim. Tak buduje się nowa Wspólnota Niepodległych Państw" – napisał na Twitterze przewodniczący Platformy.

Autor:asty,ft, momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM/Adam Guz