TVN24 | Świat

WHO: transmisja małpiej ospy może przyspieszyć w związku z letnimi imprezami

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej chorobyTVN24
wideo 2/3
tvn24Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby

Pojawiająca się kolejnych krajach małpia ospa może się szybciej rozprzestrzenić przy okazji letnich festiwalów i imprez - ostrzegł Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby. Dyrektor WHO zauważył, że ostatnie przypadki zakażeń są "pod kilkoma względami nietypowe".

Małpia ospa, odzwierzęca choroba wirusowa, występująca dotychczas w Afryce, pojawiła się niedawno w Europie i Ameryce Północnej. Pierwsze przypadki potwierdzono między innymi w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Francji i Szwecji, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Małpia ospa dotarła do Niemiec, podejrzane przypadki w Holandii. Coraz więcej chorych w Europie

Małpia ospa a letnie imprezy

Temat małpie ospy poruszył w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia dyrektor WHO na Europę Hans Kluge.

"W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja (małpiej ospy) może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane" - przekazał.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - informuje WHO.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Ostatnie przypadki zakażeń są pod kilkoma względami nietypowe - pisze dalej Kluge. Po pierwsze dochodzi do nich u osób, które nie podróżowały wcześniej do krajów Afryki, w których małpia ospa jest chorobą endemiczną. Po drugie, większość infekcji została wykryta wśród mężczyzn, którzy uprawiali stosunek seksualny z innymi mężczyznami. Po trzecie, pojawienie się w ostatnim czasie zakażeń w różnych państwach sugeruje, że wirus już od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie - wyliczył dyrektor europejskiego oddziału WHO.

CZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa w Europie. Jakie są objawy?

Osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być badane i izolowane od momentu pojawienia się pierwszych objawów - zwrócił uwagę Kluge. Dodał, że WHO ściśle współpracuje z władzami krajów, w których pojawiła się ta choroba, by zbadać jej źródła i zapobiec dalszemu przenoszeniu się wirusa.

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości