Wysoki stopniem przedstawiciel malijskiego wojska poinformował o wypuszczeniu na wolność zatrzymanych w poniedziałek prezydenta Ba N'Daoua i premiera Moctara Ouane, którzy podali się w środę do dymisji. Przedstawiciel Unii Europejskiej Josep Borrell przekazał w czwartek, że wojskowa misja szkoleniowa Unii Europejskiej w Mali będzie kontynuowana mimo kryzysu.
- Malijskie wojsko jest zaangażowane w walki na całym terytorium i nie sądzę, aby wycofanie misji pomogło temu krajowi w zaprzestaniu walk - powiedział przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell. - Wojskowa misja szkoleniowa Unii Europejskiej w Mali będzie na razie kontynuowana - przekazał. - Ale zobaczymy, jak się sprawy potoczą - dodał.
W czwartek malijskie wojsko wypuściło na wolność zatrzymanych w poniedziałek prezydenta kraju Ba N'Daoua i premiera Moctara Ouane. Nastąpiło po tym, gdy w środę podali się oni do dymisji w obecności międzynarodowych rozjemców, którzy przebywali w Mali, aby mediować w sprawie kryzysu politycznego. Ich zatrzymanie było postrzegane przez wspólnotę międzynarodową jako "próba zamachu stanu".
O uwolnienie polityków zaapelowała w środę Rada Bezpieczeństwa ONZ, która wezwała do "bezpiecznego, natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia" wszystkich funkcjonariuszy państwowych, zatrzymanych w Mali przez sił zbrojne. RB wskazała, że dymisje zostały wymuszone i zażądała natychmiastowego wznowienia prac rządu tymczasowego pod przewodnictwem cywilów, wzywając personel wojskowy, aby niezwłocznie wrócił do koszar.
Wojsko aresztuje tymczasowego prezydenta i premiera
W poniedziałek wieczorem N'Daou, Ouane oraz minister obrony Mali Souleymane Doucoure zostali aresztowani i przetransportowani do bazy wojskowej w Kati niedaleko stolicy, Bamako. Prezydent i premier stali na czele tymczasowego rządu, który utworzono po przewrocie wojskowym dokonanym w sierpniu 2020 roku przez obecnego wiceprezydenta Assimiego Goitę.
Istnieją obawy, że odwołanie przywódców i zmiany w rządzie tymczasowym mogą pogorszyć i tak już niestabilną sytuację w kraju, gdzie dżihadyści, powiązani z Al-Kaidą oraz Państwem Islamskim, kontrolują północną i centralną część Mali i dokonują częstych ataków na armię i cywilów.
Źródło: PAP