Tymczasowy prezydent i premier Mali odwołani ze stanowisk. "Wybory i tak odbędą się w lutym"

Źródło:
PAP

Były przywódca przewrotu wojskowego i od dziewięciu miesięcy tymczasowy wiceprezydent Mali Assimi Goita odwołał ze stanowiska prezydenta oraz premiera. Ba N'Daou oraz Moctar Ouane od poniedziałku przebywają w areszcie, po tym jak w gabinecie przeprowadzili zmiany personalne.

Assimi Goita w stanowisku odczytanym w państwowej telewizji poinformował, że pomimo odwołania tymczasowego prezydenta Ba N’Daou i premiera Moctara Ouane "wybory i tak odbędą się w lutym przyszłego roku". Uzasadnił też, że przejął władzę, gdyż tymczasowi prezydent oraz premier nie skonsultowali z nim zmian w rządzie, których dokonali w poniedziałek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek wieczorem Ba N'Daou, Moctar Ouane oraz minister obrony Mali Souleymane Doucoure zostali aresztowani i przetransportowani do bazy wojskowej w Kati niedaleko stolicy Bamako. Prezydent i premier stali na czele tymczasowego rządu, który utworzono po przewrocie wojskowym dokonanym w sierpniu przez obecnego wiceprezydenta Goitę.

Apele o "natychmiastowe i bezwarunkowe" uwolnienie

Reuters wskazał, że ich zatrzymanie jest postrzegane przez opinię międzynarodową jako "próba zamachu stanu". Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz kraje sąsiadujące z Mali potępiły działania junty wojskowej oraz domagają się natychmiastowego uwolnienia polityków.

Misja ONZ w Mali (MINUSMA) zaapelowała w poniedziałek o "natychmiastowe i bezwarunkowe" uwolnienie prezydenta i premiera. We wpisie na Twitterze podkreślono, że "ci, którzy przetrzymują przywódców kraju, będą musieli odpowiedzieć za swoje czyny".

Istnieją obawy, że odwołanie przywódców i zmiany w rządzie tymczasowym mogą pogorszyć i tak już niestabilną sytuację w kraju, gdzie dżihadyści powiązani z Al-Kaidą oraz Państwem Islamskim kontrolują północną i centralną część Mali i dokonują częstych ataków na armię i cywilów.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP