Prezydent Litwy: otrzymałem telefon od prezydenta Andrzeja Dudy z "bardzo interesującą propozycją"

Źródło:
PAP
11.01.2023 | Nauseda: przekażemy Ukrainie między innymi amunicję
11.01.2023 | Nauseda: przekażemy Ukrainie między innymi amunicjęTVN24
wideo 2/2
11.01.2023 | Nauseda: przekażemy Ukrainie między innymi amunicjęTVN24

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oznajmił w czwartek wieczorem w wywiadzie dla litewskiej telewizji TV3, że w tym tygodniu otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy "bardzo interesującą propozycję" w zakresie współpracy wojskowej. - Zaczynamy od wstępnych form współpracy, a potem będziemy chcieli tę współpracę pogłębiać - wskazał Nauseda.

- Rozmawiamy o bliższej współpracy w zakresie bezpieczeństwa militarnego - powiedział Nauseda w programie Demesio Centre (W Centrum Uwagi). Dodał, że "formę i sposób współpracy musimy jeszcze przedyskutować, (….) należy oszacować również nasze możliwości".

Według Nausedy, "więcej Polski na Litwie" byłoby jednym ze strategicznych celów jego kraju. - Może to być (obecność - red.) rotacyjna, stała. To chyba zrozumiałe, że zaczynamy od wstępnych form współpracy, a potem będziemy chcieli tę współpracę pogłębiać - wskazał prezydent.

Nauseda: osiągnęliśmy dobrą dynamikę w naszych stosunkach z Polską

- Szczerze przyznam, że byłbym z tego bardzo zadowolony, ponieważ naprawdę osiągnęliśmy dobrą dynamikę w naszych stosunkach z Polską, zarówno w sferze wojskowej, jak i bezpieczeństwa - powiedział Nauseda. Dodał, że "zwłaszcza w obecnych okolicznościach, naprawdę warto byłoby skorzystać z tego doskonałego wzajemnego zaangażowania".

CZYTAJ WIĘCEJ: Scholz: musimy zaostrzyć sankcje, Rosja musi wycofać swoje wojska

Polska i Litwa należą do krajów najmocniej zaangażowanych w pomoc Ukrainie, która odpiera inwazję Rosji.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP