Litwa, Niemcy, Izrael, Ukraina... Msze święte w intencji ofiar

Aktualizacja:
"W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, bracia Polacy"
"W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, bracia Polacy"
TVN24
"W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, bracia Polacy"TVN24

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego tupolewa, w Kościołach na świecie odprawiono msze święte. Za 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem i za zgodę wśród Polaków modlono się m.in. w Niemczech, Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Irlandii, Francji, Belgii, Izraelu, USA i we Włoszech. Nabożeństwo odbyło się także w kościele w Londynie, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Natomiast na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu.

CZYTAJ W KONTAKCIE 24

Mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ojczyzny odprawiono w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. - Dokładnie rok temu nie mogliśmy uwierzyć w to, co się wydarzyło. Modliliśmy się za ofiary i ich rodziny, płynęły łzy. Pytaliśmy się, co będzie dalej z naszą ojczyzną? - przypomniał podczas mszy w berlińskiej Bazylice św. Jana Chrzciciela ksiądz Grzegorz Jeżewski. Po mszy w berlińskiej bazylice pokazano film dokumentalny przypominający wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r i zaprezentowano wystawę kilkunastu fotografii ukazujących miejsce katastrofy, ofiary oraz żałobę. Pamięć ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. uczczono również w wielu polskich kościołach w Niemczech, a także w katedrze w Kolonii.

Mszę w Pradze odprawił Prymas Czech

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem wspominano także w Czechach. Prymas Czech arcybiskup Dominik Duka odprawił w Pradze mszę w intencji ofiar. Odbyła się w kościele św. Idziego na praskim Starym Mieście. Czeski hierarcha całe nabożeństwo poprowadził w języku polskim. Wśród wiernych byli przedstawiciele polskiej dyplomacji, w tym ambasador RP Jan Pastwa. W pobliżu ołtarza wystawiono portret nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Uroczysta msza święta w intencji ofiar tragedii smoleńskiej odbyła się także na Litwie, w wileńskim kościele pw. św. Rafała. We mszy, odprawionej z inicjatywy ambasady polskiej na Litwie, uczestniczyli m.in.: przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene, wiceprzewodniczący Sejmu Czeslovas Stankeviczius, przewodniczący sejmowego komitetu spraw zagranicznych Emanuelis Zingeris, wiceminister spraw zagranicznych Egidijus Meilunas, korpus dyplomatyczny, liderzy polskich organizacji na Litwie, harcerzy, społeczność wileńska.

"Jesteśmy z wami, bracia Polacy"

W rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem również w kościołach na Ukrainie odprawiono msze w intencji jej ofiar, a program pierwszy państwowej telewizji nadał transmisję z uroczystości żałobnych na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. - W tych trudnych chwilach jesteśmy z wami, bracia Polacy - mówili w trakcie przekazywanej na żywo relacji ukraińscy komentatorzy.

W Charkowie uroczystości żałobne przeprowadzono na cmentarzu ofiar NKWD w parku Piatichatki. Spoczywa tu ogółem ok. 7 tysięcy osób, w tym ok. 4300 polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez radzieckie siły bezpieczeństwa. Uczestnicy uroczystości zatrzymali się tam przed zasadzonym w grudniu 2010 r. dębem pamięci sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Msze w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem odbyły się też we Lwowie, Łucku, Winnicy, Odessie i Sewastopolu. Wzięli w nich udział mieszkający na Ukrainie Polacy oraz konsulowie, którzy reprezentują Polskę w tych miastach.

CZYTAJ WIĘCEJ: POLONIA PAMIĘTA O SMOLEŃSKU

Tablice pamiątkowe w kościele w Londynie

Również w parafii św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie odprawiono uroczystą mszę św. i uczczono pamięć ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który jest jedną z 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich poświęcona jest sześciu prezydentom RP na uchodźstwie w Londynie, a druga proboszczowi parafii św. Andrzeja Boboli prałatowi Bronisławowi Gostomskiemu, który także był na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154M - poleciał z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim. We mszy w kościele św. Andrzeja Boboli uczestniczyła m.in. wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina, Polacy mieszkający w Londynie, przedstawiciele ambasady RP. Mszę św. w intencji ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej odprawiono też w polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze. Po mszy modlono się na Cmentarzu Północnym przy pomniku ofiar Katynia. Żałobne nabożeństwa rocznicowe zorganizowano też w Birmingham, Edynburgu, Glasgow, Nottingham, Coventry, Bristolu i Luton

W Irlandii niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem abp. Dublina Diarmuida Martina w polskim kościele (St. Audoen's Church). Mszę św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odprawiono również w innym dublińskim kościele - ojców dominikanów pod wezwaniem św. Zbawiciela. Po mszy sprzed kościoła wyruszył uroczysty "Marsz Pamięci".

Wiec na Trafalgar Square

Około. tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło także udział w wiecu upamiętniającym rocznicę katastrofy smoleńskiej, który odbył w Londynie się na Trafalgar Square. Organizatorami uroczystości były: Klub "Gazety Polskiej" i Polska Wszechnica w Wielkiej Brytanii (PWWB). W czasie dwugodzinnej uroczystości odbył się apel poległych, ułożono krzyż z biało-czerwonych zniczy, odśpiewano Rotę i "Boże coś Polskę". Domagano się wyjaśnienia okoliczności katastrofy przez międzynarodową komisję i zaapelowano o podpisywanie się pod petycją w tej sprawie. Ofiary uczczono minutą ciszy.

Nabożeństwa we Francji i Rosji

Polacy mieszkający we Francji modlili się natomiast w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP - największym polskim kościele w Paryżu, znajdującym się w pobliżu placu Concorde. W świątyni znajduje się tablica upamiętniająca ofiary smoleńskiej tragedii. W uroczystości uczestniczyli: ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski, przedstawiciele Polonii oraz delegacja PiS. Msze w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyły się także w niedzielę w kościołach w innych miejscach we Francji, gdzie znajdują się skupiska Polonii. W regionie Nord Pas-de-Calais w północnej Francji takie nabożeństwa odbywały się m.in. w kościołach w Lens i Dourges.

W stolicy Rosji nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyło się w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele moskiewskiej Polonii, pracownicy ambasady RP w Moskwie i dyplomaci z innych krajów. W Petersburgu mszę żałobną poświęconą pamięci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i 94 innych osób odprawiono w Kościele Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie.

"By posiew krwi zaowocował zgodą"

Z inicjatywy ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej również w polskim kościele w Rzymie odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. Modlono się o zgodę wśród Polaków i pojednanie między narodami. - Dziś kończąc okres żałoby modlimy się za nich prosząc miłosiernego Boga, aby przyjął ich do siebie, ale modlimy się także za nasz naród, w kraju i poza jego granicami, abyśmy umieli odczytywać sens tej tragedii w duchu Ewangelii, a nie polityki, a posiew krwi tych wybitnych i tych zwyczajnych naszych rodaków, by owocował zgodą, a nie kłótnią, jednością, a nie podziałami, miłością, a nie zawiścią - mówił podczas mszy ks. Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

800 osób na mszy w Brukseli

Ofiary katastrofy smoleńskiej uczczono także podczas uroczystej mszy w kościele Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli. Wzięli w niej udział m.in. polscy ambasadorowie: Jan Tombiński (przy UE), Sławomir Czarlewski (w Belgii) oraz Bogusław Winid (przy NATO). W kościele Polskiej Misji Katolickiej zebrało się ok. 800 osób. - Wspominamy dziś rocznicę dwóch tragedii, jednej na imię Katyń 1940, drugiej Smoleńsk 2010 - obie są mocno ze sobą związane - powiedział w czasie nabożeństwa ks. rektor Ryszard Sztylka.

Wieczorem w brukselskim Centrum Polskim w hołdzie 96 ofiarom wypadku polskiego samolotu odbędzie się otwarty koncert "Ad Memoriam" w wykonaniu polskich artystów, m.in. Anny Mutkowskiej (fortepian) oraz skrzypaczek Hanny Drzewieckiej i Mai Maklakiewicz. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Hainaut-Picardie pod dyrekcją Michela Van Den Bossche. W programie poezja i pieśni patriotyczne, a także nokturn Fryderyka Chopina i preludium Karola Szymanowskiego.

Dla każdej z ofiar zapłonęła świeca

Msza upamiętniająca rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyła się także w kościele katolickim św. Piotra w Jafie. Wzięło w niej udział około stu wiernych, z których większość stanowili Polacy zamieszkali w Izraelu. Mszę odprawił w języku polskim franciszkanin, ojciec Apolinary Szwed, który powiedział, że w tym szczególnym dniu Polacy z Izraela łączą się z rodakami w kraju. Ambasador RP w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska, konsul Piotr Starzyński oraz attache wojskowy płk Ireneusz Drążyk odczytali nazwiska osób, które zginęły rok temu w wypadku polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Dla każdej z nich zapłonęła świeca. Na zakończenie nabożeństwa wierni odśpiewali "Boże, coś Polskę".

W Amerykańskiej Częstochowie

Również amerykańskim sanktuarium w Doylestown w stanie Pensylwania, Amerykańskiej Częstochowie, Polonia amerykańska uczciła pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

Mszę św. koncelebrowaną w intencji ofiar katastrofy odprawił były prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński, który po tragedii 10 kwietnia 2010 r. witał trumny ze zmarłymi na lotnisku w Warszawie.

W wygłoszonej homilii mówił m.in. o potrzebie zgody i jedności narodowej. Wspomniał też o zmianie przez Rosjan tablicy pamiątkowej w Smoleńsku, nazywając to "czynem haniebnym".

I na zachodnim wybrzeżu

Również Polacy mieszkający na zachodnim wybrzeżu USA uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w jej pierwszą rocznicę. W polskich kościołach położonych w kilku amerykańskich zachodnich stanach odprawiono uroczyste msze święte w intencji ofiar. W polonijnych ośrodkach odbyły się okolicznościowe koncerty.

W kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles przedstawiciele Polonii i konsulatu RP w Los Angeles złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy. Została ona pod koniec marca poświęcona przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Rocznicowe uroczystości odbyły się także w polskim kościele i Centrum Polonijnym im. Jana Pawła w Yorba Linda w Kalifornii.

"Już rok żyjemy po tych smutnych wydarzeniach"

Mszę świętą w rocznicę katastrofy smoleńskiej odprawiono również w niedzielę wieczorem Mińsku w kościele p.w. śś. Szymona i Heleny. Wzięli w niej udział polscy dyplomaci, przedstawiciele amabasad innych państw, mińscy Polacy.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, następnie proboszcz kościoła ks. Uładzisłau Zawalniuk odczytał nazwiska osób, które zginęły w katastrofie.

Biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej Antoni Dziamianka, celebrujący mszę, podkreślił, że od śmierci osób tak znaczących dla państwa polskiego mija już rok. - Już rok żyjemy po tych smutnych wydarzeniach i choć wydarzyły się inne wypadki, które wstrząsnęły ludzkością, jak tsunami i trzęsienie ziemi w Japonii (...) - to jednak patyna czasu nie zdołała zatrzeć tych wydarzeń, a z okazji rocznicy katastrofy dają o sobie znać niezabliźnione rany - mówił biskup Dziamianka.

Wskazał zarazem, że "Kościół każe nam z nadzieją iść przez życie".

ant/tr,mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24