Ładował telefon w autobusie, zmarł porażony prądem. Ustalono przyczynę tragedii

Źródło:
The Straits Times
Kuala Lumpur, Malezja
Kuala Lumpur, MalezjaArchiwum Reuters
wideo 2/2
Kuala Lumpur, MalezjaArchiwum Reuters

Zakończono śledztwo w sprawie śmiertelnego porażenia prądem 18-latka, który ładował swój telefon w autobusie w Malezji. Jak ustalono, przyczyną tragedii były "krytyczne uchybienia" w instalacji elektrycznej pojazdu. W całym kraju utrzymany został zakaz korzystania z gniazdek elektrycznych w autobusach.

1 listopada w malezyjskim mieście Butterworth 18-latek został porażony prądem, gdy ładował swój telefon w gniazdku dostępnym w autobusie dalekobieżnym. Życia mężczyzny nie udało się uratować. W środę malezyjski minister transportu Anthony Loke poinformował o ustaleniach śledztwa specjalnej grupy, która powołana została do wyjaśnienia okoliczności tragedii.

Okablowanie położone odwrotnie

Przekazał, że w okablowaniu i wyposażeniu autobusu wykrytych zostało "kilka krytycznych uchybień". - Wadliwa instalacja elektryczna w autobusie ekspresowym, która była przyczyną tragicznej śmierci 18-letniego pasażera porażonego prądem, nie spełniała norm bezpieczeństwa - podkreślił Anthony Loke. Ustalono, że ​​okablowanie łączące skrzynkę rozdzielczą z gniazdkiem zostało położone w autobusie odwrotnie, a zastosowane urządzenia elektryczne nie spełniały norm bezpieczeństwa. Ponadto instalację elektryczną w autobusie wykonał personel nieposiadający wymaganych uprawnień, co było sprzeczne z wytycznymi Komisji Energetycznej w Malezji. ZOBACZ TEŻ: SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Zakaz korzystania z gniazdek w autobusach

Loke podkreślił, że od razu podjęto działania mające na celu uniknięcie podobnych wypadków w przyszłości. 4 listopada Agencja Transportu Publicznego (Apad) wysłała do przewoźnika autobusowego Konsortium Bas Ekspres Semenanjung pismo wzywające do wyjaśnienia sprawy, a w następnych dniach odpowiednie instytucje państwowe przeprowadziły kontrole w siedzibie producenta wadliwego autobusu w mieście Beranang. Zidentyfikowano wtedy inny autobus tego samego przewoźnika, który miał podobne problemy z okablowaniem elektrycznym.

- W odpowiedzi na te ustalenia Apad wydała 6 listopada dyrektywę nakazującą wszystkim operatorom autobusów natychmiastowe zaprzestanie stosowania w swoich autobusach gniazdek elektrycznych - powiedział Loke. - Zawieszenie będzie obowiązywać do czasu wydania przez Ministerstwo Transportu nowych zasad i wytycznych dotyczących instalacji elektrycznej – dodał.

- Rząd traktuje bezpieczeństwo pasażerów bardzo poważnie i zagwarantuje wdrożenie rygorystycznych środków zapobiegających powtarzaniu się takich incydentów – powiedział minister. Podkreślił, że pełny raport z dochodzenia specjalnej grupy zadaniowej zostanie wkrótce przedstawiony Ministerstwu Transportu. ZOBACZ TEŻ: Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Autorka/Autor:jjk//mm

Źródło: The Straits Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock